Historia i kultura

Sandomierz w 200. rocznicę bitwy z Austriakami

Projekcja filmu &quot;Popioły&quot; w reż. Andrzeja Wajdy, sesja naukowa <strong>&quot;Pamiętny rok 1809&quot;, wystawa historycznych pamiątek, ekspozycja &quot;Sandomierz 1809 roku w ikonografii&quot;</strong>, a także dziękczynna msza święta za wyzwolenie miasta z niewoli austriackiej, złożą się na obchody 200. rocznicy walk o Sandomierz, które potrwają od piątku do niedzieli.

Wojska polskie z gen. Michałem Sokolnickim (1760-1816) na czele wkroczyły do Sandomierza - w ramach kampanii napoleońskiej - 18 maja 1809 roku. Dzień wcześniej w natarciu na Bramę Opatowską, czyli północny punkt obrony Austriaków, poległ książę Marceli Lubomirski. 23 maja do miasta zajętego przez Polaków przybył z kwatery głównej w Trześni książę Józef Poniatowski.

Podczas sobotniej sesji, przygotowanej przez Urząd Miasta i miejscowe Towarzystwo Naukowe, przypomniane zostanie przez historyków zdobycie i obrona Sandomierza przez wojsko Księstwa Warszawskiego w wojnie z Austrią wiosną 1809 roku, strategiczna rola Sandomierza w 1809 roku, a także niezrealizowany projekt pomnika gen. Michała Sokolnickiego w Sandomierzu.

Jak poinformowała PAP kustosz sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień, w czasie obchodów 100. rocznicy bohaterskiej obrony miasta w 1909 roku uznano, że gen. Michałowi Sokolnickiemu "w Sandomierzu pomnik się należy". W 1911 roku rzeźbiarz Marcin Rożek wykonał projekt monumentu i podjęto w Petersburgu usilne starania o zgodę na jego realizację, jednak władze carskie na to nie zezwoliły.

Pomysłodawcą pomnika był Aleksander Rakowski, aptekarz z Zawichostu. Na czele komitetu budowy stanął bp Marian Ryx. "Zachowana fotografia modelu monumentu z 1930 roku świadczy, że autor projektu zaproponował naturalnej postaci wizerunek generała na cokole" - powiedziała Urszula Stępień.

Muzeum Diecezjalne wystawiło z okazji rocznicy cenne pamiątki związane z czasem walk o miasto w 1809 r. i z epoką napoleońską. Wyeksponowano m.in. kałamarz w kształcie sarkofagu księcia Józefa Poniatowskiego, pudełeczko z kosmykami włosów cesarza Napoleona i bęben austriacki sprzed 200 lat.

Z kolei w Muzeum Okręgowe przygotowało w ratuszu małą wystawę "Sandomierz 1809 roku w ikonografii". Można na niej zobaczyć malarskie i graficzne przedstawienia walk o miasto - m.in. śmierć księcia Marcelego Lubomirskiego - oraz portrety dowódców; m.in. gen. Michała Sokolnickiego i księcia Józefa Poniatowskiego.

Michał Sokolnicki otrzymał od cesarza Napoleona nominację na generała dywizji i odebrał z jego rąk Krzyż Oficerski Legii Honorowej, a także Krzyż Komandorski Virtuti Militari.

W niedzielę 7 czerwca na sandomierskim placu Papieskim zostanie odprawiona msza święta dziękczynna za opiekę nad miastem i ojczyzną. Będzie jej przewodniczył biskup polowy WP Tadeusz Płoski. MCH

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera