Petroglify sprzed 6 tys. lat nad brzegiem jeziora Onega

Ekspedycja Uniwersytetu w Pietrozawodsku odkryła na granitowym
przylądku Peri Nos nad brzegiem jeziora Onega kolejny fragment
prastarych rysunków naskalnych - petroglifów.

Szef ekspedycji Aleksandr Żulnikow poinformował, że znaleziona kamienna płyta długości dwóch metrów o szerokości metra jest uznawanym dotychczas za zaginiony fragment dużego skupiska rysunków naskalnych, odkrytego w sierpniu 2008 roku.

"Sądziliśmy, że brakujący fragment skały mógł wpaść do wody. Tymczasem - okazało się - pod naporem lodu znalazł się na wierzchołku przylądka, jak gdyby podniosła go tam ręka człowieka" - powiedział Żulnikow. Jedynie dzięki temu, że fragment skały leżał skierowany rysunkami do dołu, zostały one zachowane - dodał.

Obecnie archeolodzy dysponują wszystkimi sześcioma kamiennymi płytami z rysunkami naskalnymi, stanowiącymi jedną całość. Według naukowca, zebrane razem te osobliwe "kartki kamiennej księgi" pomogą naukowcom w rozszyfrowaniu przesłań napisanych symbolicznymi znakami 6 tysięcy lat temu przez pradawnego człowieka.

Archeologiczne zestawy petroglifów znad jeziora Onega obejmują 23 grupy złożone z 1,2 tys. rysunków naskalnych. Po raz pierwszy odkryto tam takie rysunki w 1848 roku. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Owady przyspieszają ewolucję roślin

  • Fot. Adobe Stock

    Sercowe problemy kosmicznych turystów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera