Podwodny robot "Nereus" zanurzył się w najgłębszym znanym miejscu
oceanu.
Rekordowe zanurzenie czyni z "Nereusa" najgłębiej nurkujący z obecnie eksploatowanych pojazdów i trzeci w historii, który zszedł tak głęboko. W styczniu 1960 r. Jacques Piccard i Don Walsh jako pierwsi i jedyni ludzie na świecie zanurzyli się w tym samym miejscu co obecnie "Nereus", używając szwajcarskiego batyskafu "Trieste". Batyskaf składał się z kabiny - stalowej kuli o średnicy 2 metrów podwieszonej pod piętnastometrowej długości pływakiem, wypełnionym benzyną. Oprócz aparatury naukowej do pojazdu przymocowano specjalnie uszczelniony zegarek Rolex - okazał się wodoszczelny nawet na dnie Rowu Mariańskiego. Naukowcy zaobserwowali też obecność ryb na głębokości prawie 11 kilometrów
W roku 1995 do Rowu Mariańskiego zszedł japoński robot Kaiko, osiągając 10 911 metrów. Udało się wówczas pobrać próbkę dennych osadów oraz zarejestrować obecność zwierząt - robaka, strzykwy i krewetki. Kaiko był zarówno zasilany, jak i kierowany dzięki kablowi. W roku 2003 robot zaginął, ponieważ zerwał się ten właśnie kabel.
Bezzałogowy "Nereus" jest zdalnie sterowany przez pilotów przebywających na powierzchni, na pokładzie statku badawczego Kilo Moana, za pośrednictwem lekkiego przewodu z kablem światłowodowym. Natomiast zasilanie zapewniają akumulatory litowo-jonowe. Jednostka pływając na uwięzi ma dużą zdolność manewrowania, może także wykonywać uprzednio zaprogramowane misje po odłączeniu od uwięzi.
"Nereus" waży 2800 kilogramów, jego kadłub wykonano z bardzo wytrzymałych materiałów ceramicznych, a maksymalna prędkość wynosi około 3 węzłów (5,5 kilometra na godzinę). Gdy jest sterowany przez operatora, instaluje się na nim kamerę i manipulator, może więc pobierać próbki (w sumie 25 kilogramów). Ponieważ maksymalne zanurzenie wynosi 11 kilometrów, za pomocą robota można prowadzić badania w każdym miejscu. Inne jednostki zanurzają się najwyżej do 6500 metrów, co pozwala ich używać na 95 procentach powierzchni dna mórz i oceanów. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.