Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
03.06.2009 aktualizacja 03.06.2009

W niemieckich szkołach średnich - pierwszy podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego

<strong>W Niemczech ukazał się pierwszy podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego w szkołach średnich. Podręcznik &quot;Witaj Polsko!&quot; opublikowało wydawnictwo Universum z Wiesbaden. Przygotowania do wydania książki prowadził Niemiecki Instytut Spraw Polskich - Deutsches Polen-Institut - w Darmstadt. Jak informuje dr Andrzej Kaluza z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, książkę zredagowała prof. Erika Worbs z Uniwersytetu w Moguncji/Mainz. Jego autorkami są dr Ewa Bagłajewska-Miglus i Renata Szpigiel. Projektem kierował dr Matthias Kneip z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt</strong>. Podręcznik jest skierowany do uczniów klas 8-12. W skład kompletu wchodzą dwa podręczniki, książka do gramatyki i płyta CD, a treść pojedynczych lekcji jest zgodna z wymogami egzaminu EPA (język polski jako język obcy). Obecnie trwają prace nad zeszytem ćwiczeń.

"Podręcznik zrealizowano dzięki dotacjom federalnego rządu niemieckiego, który w ramach polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku dokłada starań na rzecz zwiększania możliwości nauki języka polskiego" - wyjaśnia dr Kaluza. Pozostała część dotacji pochodzi ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Podręczniki szkolne do nauki języka hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego czy włoskiego są już od lat dostępne na niemieckim rynku. Podręcznika do nauki języka polskiego do tej pory brakowało. Także liczba osób uczących się języka polskiego w szkołach niemieckich jest póki co niewielka.

Jak zaznacza dr Kaluza, dobra znajomość tego języka jest pozytywnie postrzegana na rynku pracy. Kontakty gospodarcze Niemiec z Polską stale się rozwijają i coraz więcej firm szuka pracowników z odpowiednią znajomością języka. EKR

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2023