
Jest mieszaniną wody i mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej. Pod wpływem siły, zamienia się w twarde ciasto, delikatnie trzymana spływa między palcami. Próbuję przebić się pięścią do dna naczynia - niewykonalne. Delikatnie układam dłoń na powierzchni - ręka zapada się bez trudu, do samego dna. Ta ciecz zaprzecza prawom Newtona.<strong> O wykorzystaniu cieczy nieniewtonowskiej opowiadał gościom Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik student Krzysztof Jakóbiak z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. </strong>
"Newton założył, że wszystkie ciecze mają te same właściwości. Założenie było błędne, bowiem dotyczy tylko cieczy klasycznych. Ciecz nienewtonowska, jeśli używać wobec niej siły, energii kinetycznej, nabiera właściwości ciała stałego. Kiedy nią obracam, zachowuje się jak ciasto, za chwilę jednak stanie się znów cieczą" - prezentował gościom pikniku członek Koła Naukowego Sozologów (nauka zajmująca się ochroną i zachowaniem zasobów naturalnych- PAP).
Jak wyjaśnił, ciecz oddziałuje siłą proporcjonalnie odwrotną do tej, której my używamy. "Jeśli spróbuje przebić się pięścią do dna zbiornika, nie uda mi się to. Im większą siłą - tym trudniej. Mogę jednak włożyć spokojnie rękę i włożyć ją powoli" - pokazywał.
Studenci w swoich prezentacjach postawili na prostotę. "Mąka ziemniaczana i woda - nawet nie wiemy, jakie skarby mamy w swoim domu" - przekonywali. Jakóbiak tłumaczył, że ciecz nienewtonowską można też zrobić ze skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej.
"Jeśliby wypełnić tą cieczą basen, można by było po nim przebiec albo energicznie przemaszerować. Wykorzystywano to w filmach" - mówił, wprawiając w zdumienie słuchaczy ubrudzonych po łokcie niezwykłą białą mazią. Dodał, że tę wiedzę stosuje się nie tylko w przemyśle rozrywkowym i podczas festiwali nauki - dzięki cieczom nienewtonowskim stworzono m.in. uniwersalne kamizelki ochronne.
"Są dwa standardowe typy kamizelek: kuloodporna, chroniąca przed nabojami i uderzeniowa, chroniąca przed bronią ciętą. Problemem byłoby nosić je obie naraz. Udało się jednak stworzyć uniwersalną, która jest zrobiona z włókien kevlarowych przeplatających się - jak w zwykłym ubraniu. Wmyślono, że zrobi się z nich małe rurki i wypełni cieczą nienewtonowską, mającą właściwości żelu z krzemionki, który reaguje na uderzenie" - opowiadał student.
Piknik naukowy odbył się 30 maja w Warszawie.KOL
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.