Historia i kultura

Tradycje polskiego parlamentaryzmu - konferencja naukowa

O tradycjach polskiego parlamentaryzmu i wydarzeniach roku 1989 rozmawiali 29 maja w Senacie uczestnicy konferencji historyczno- politologicznej <strong>&quot;Dwadzieścia lat po przełomie; tradycje i współczesność demokracji parlamentarnej w Polsce&quot;.</strong>

Podjęcie tematu tradycji polskiego parlamentaryzmu i naukowej oceny wydarzeń z 1989 r. jest istotne dla pogłębionego rozumienia wyborów z 1919 r. do Sejmu Ustawodawczego, a także pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów z 4 czerwca 1989 r. - powiedział otwierający konferencję marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Borusewicz podkreślił, że obie rocznice są "niezmiernie ważne dla polskiej tożsamości, gdyż wyrażają determinację Polaków w dążeniu do wolności i demokracji".

W jego opinii, obecny kształt Polski, która jest "niepodległa, suwerenna i odrodzona" to efekt wydarzeń, których początek wyznaczyły wolne wybory do Senatu w 1989 r. Jak jednak zastrzegł, te wydarzenia są osiągnięciem nie jednego, a kilku pokoleń Polaków, którzy sprzeciwiali się niedemokratycznej i autorytarnej komunistycznej władzy PRL.

"Wydarzenia powojennej Polski m.in. tragiczny opór po 1945 r., protesty i manifestacje społeczne z 1956, 1968, 1970 r., kształtowanie się w latach 70. opozycji demokratycznej, wreszcie pamiętny rok 1980, gdy powstał niezależny ruch społeczny Solidarność to wszystko jest fundamentem zmian, które, zaszły w 1989 r." - mówił marszałek Senatu.

"Wydarzenia te utrwaliły w pamięci Polaków poczucie dumy narodowej i niezależności w dążeniu do prawdy, a także chęć przeciwstawienia się obcym, narzucanym często w brutalny sposób przez władze komunistyczne, zasadom" - podkreślił.

W części historycznej konferencji, uczeni rozmawiali m.in. o kształcie i miejscu polskiego parlamentaryzmu, począwszy od XVI w., a także o znaczeniu demokracji parlamentarnej dla budowy odrodzonego państwa polskiego.

Jak powiedział historyk prof. Krzysztof Mikulski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, parlamentaryzm I Rzeczypospolitej stawiał ją w gronie najbardziej demokratycznych państw europejskich. "Mimo swej ograniczoności, bo rządziła tylko szlachta, polski parlamentaryzm dawał prawo współrządzenia państwem około dziesięciu procentom obywateli" - tłumaczył.

W panelu politologicznym rozmawiano m.in. o wydarzeniach Okrągłego Stołu i ich ocenie, a także o rozwoju i przekształceniu systemu partyjnego po 1989 r. w Polsce i w innych krajach Europy Środkowo- Wschodniej.

W konferencji wzięli udział historycy i politolodzy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Współorganizatorami konferencji, która odbyła się w ramach obchodów roku 2009 Rokiem Polskiej Demokracji, byli m.in. Polskie Towarzystwo Historyczne i Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. NNO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera