Zwłoki Róży Luksemburg wciąż w berlińskiej klinice?

Lekarze sądowi z berlińskiej kliniki Charite przypuszczają, że w
kostnicy szpitala wciąż znajduje się ciało zamordowanej 90 lat
temu działaczki ruchu robotniczego Róży Luksemburg - podaje
niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Grób pochodzącej z Zamościa Róży Luksemburg oraz drugiego współzałożyciela Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) Karla Liebknechta znajduje się na berlińskim cmentarzu Friedrichsfelde. Od lat w tym miejscu hołd zamordowanym w 1919 roku komunistom oddają politycy i sympatycy ugrupowań lewicowych.

Jednak kierujący oddziałem medycyny sadowej w szpitalu Charite Michael Tsokos ma poważne wątpliwości, czy pochowane w tym grobie ciało to faktycznie Róża Luksemburg.

W kostnicy szpitala od dziesięcioleci znajdują się bowiem wyłowione z wody zwłoki bez głowy, rąk i stóp, "zdumiewająco podobne" do Luksemburg - podaje "Spiegel" w artykule, opublikowanym na stronach internetowych tygodnika.

Badanie zwłok tomografem komputerowym wykazało, że kobieta w chwili śmierci miała 40-50 lat, cierpiała na artrozę, a jej jedna noga była krótsza od drugiej.

Róża Luksemburg zginęła w wieku 47 lat, cierpiała w dzieciństwie na chorobę biodra i w wyniku nieprawidłowego leczenia wyraźnie kulała.

Według Tsokosa z protokołów obdukcyjnych ciała, które 13 czerwca 1919 roku pochowano na berlińskim cmentarzu wynika, że w istotnych punktach różniło się ono od cech anatomicznych komunistki; nie stwierdzono np. uszkodzeń biodra ani różnicy w długości nóg.

Obdukcja przeprowadzona w 1919 roku nie wykazała także śladów uderzeń kolbą ani ran postrzałowych na głowie.

"To zdumiewające, że dotychczas nikt nie zwrócił uwagi na te nieścisłości" - ocenił berliński historyk Joern Schuetrumpf.

Róża Luksemburg oraz Karl Liebknecht powołali Komunistyczną Partię Niemiec w 1918 roku. Zabiegali o utworzenie w Niemczech Republiki Rad na wzór rosyjski.

Bojówka oficerska aresztowała Luksemburg i Liebknechta 15 stycznia 1919 roku w jednym z berlińskich hoteli. 47-letnią kobietę zastrzelono wkrótce po przesłuchaniu, a jej ciało wrzucono do kanału. Zwłoki znaleziono dopiero 1 czerwca 1919 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Widzyk

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera