Przenośny układ detekcyjny, o wielkości małej walizki umożliwia
wykrycie skażenia wody. Urządzenie opracowano z myślą o misjach
militarnych prowadzonych w terenach ogarniętych wojną, gdzie nie
ma możliwości prowadzenie szczegółowych badań laboratoryjnych,
donosi "Lab on a Chip".
Naukowcy z amerykańskich instytutów badawczych - Cornell University, State University of New York, Agave BioSystems oraz US Army Center for Environmental Health Research - opracowali pierwsze przenośne urządzenie, które bada jakość wody.
Kompletny układ mieści się w małej walizce i składa się z chipa zawierającego hodowlę żywych komórek zwierzęcych, systemu pomp oraz analizatorów zmian elektrycznych hodowli komórek, jak również zestawu podtrzymującego funkcje życiowe detekcyjnych komórek. Dzięki ostatniemu elementowi, zestaw może być używany przez wiele miesięcy, a jedynym obowiązkiem użytkownika jest wymiana płynów, w których hodowane są komórki (cała czynność przypomina wymianę woreczków z płynami fizjologicznymi, podawanym w szpitalach pacjentom za pomocą kroplówki).
Toksyczność wody jest wykrywana poprzez analizę reakcji żywych komórek ssaczych na próbkę analizowanej wody. Gdy woda zawiera różnego rodzaju chemiczne zanieczyszczenia, żywe komórki reagują na zawartość chemikaliów, co zmienia właściwości elektryczne układu.
To właśnie charakterystyczna odpowiedź elektryczna żywych komórek (określana poprzez pomiar zmian impedancji układu) na obecność trucizn w badanej próbce jest podstawą wszczęcia alarmu toksykologicznego.
Obecnie prowadzone są badania mające na celu zwiększenie wrażliwości układu, by ten spełniał kryteria określone dla wody pitnej dla osób cywilnych. Dziś dostępne urządzenie umożliwia wykrycie zanieczyszczenia chemicznego o stężeniu na tyle niskim, iż spełniającym w pełni wszystkie normy wody używanej przez wojsko. KLG
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.