Genetyczny związek chorób dziąseł i serca

Zaobserwowany już dawno przez lekarzy związek pomiędzy chorobami
dziąseł a zawałem serca wydaje się mieć podłoże genetyczne -
ogłosili niemieccy naukowcy podczas konferencji European Society
of Human Genetics w Wiedniu.

Zarówno choroba wieńcowa, jak i chroniczne zapalenie przyzębia (periodontitis) mają związek z tymi samymi czynnikami ryzyka - zwłaszcza paleniem, cukrzycą i otyłością. W dodatku i w jamie ustnej, i blaszkach miażdżycowych w naczyniach wieńcowych występują te same bakterie; obu chorobom towarzyszą też zaburzenia w działaniu układu immunologicznego i przewlekły proces zapalny. Według niektórych specjalistów obecne w jamie ustnej bakterie mogą powodować reakcję zapalną całego organizmu, inni uważają, że chodzi o bezpośrednie działanie na naczynia krwionośne bakterii, przedostających się z dziąseł do krwi.

Niemiecki zespół dr Arne Schaefera z uniwersytetu w Kiel odkrył na chromosomie 9 mutację, która występuje zarówno u osób z chorobami dziąseł, jak i z zawałem serca. Chociaż wiadomo, jakie białko koduje zmutowany gen, nie wiadomo na razie, jaka jest jego funkcja. Autorzy badań uważają, że dzięki badaniom genetycznym nosiciele mutacji mogliby lepiej unikać czynników ryzyka, a dalsze prace powinny doprowadzić do skutecznych metod leczenia. Na razie zalecają dokładne badania stanu dziąseł przez dentystów. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Częste korzystanie przez rodziców z mediów społecznościowych pogorsza jakość ich zabawy z dziećmi

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ W największym badaniu obrazowym ciała człowieka przeskanowano 100 tys. osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera