Utrata wagi u osób starszych może oznaczać nadchodzące problemy z pamięcią

Starsi ludzie, którzy szybko chudną mają wyższe ryzyko rozwoju
demencji - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Neurology".

Badaniem trwającym 8 lat objęto 1836 osób, średnia wieku uczestników wynosiła 72 lat, w trakcie trwania projektu u 129 osób zdiagnozowano objawy demencji.

Naukowcy zaobserwowali, że osoby z niższą masą ciała i wskaźnikiem BMI (indeksu masy ciała) są aż o 79 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż ludzie z wyższym wskaźnikiem BMI.

Ponadto, osoby które nagle schudły w trakcie trwania badania były trzykrotnie bardziej narażone na rozwój demencji niż uczestnicy, którzy tracili masę ciała powoli i stopniowo. Zależność ta była najbardziej widoczna u osób otyłych lub mających nadwagę na początku projektu. Co ciekawe uczestnicy, których indeks BMI wynosił 23 lub więcej mieli aż o 82 proc. mniejsze ryzyko problemów z pamięcią, niż osoby o prawidłowej lub zbyt niskiej masie ciała.

"Nasze odkrycie dowodzi, że szybka utrata wagi w starszym wieku może być wczesną oznaką demencji" - mówi główny autor pracy, doktor Tiffany Hughes z University of Pittsburgh School of Medicine. I tłumaczy, że nadwaga oraz otyłość nie są zdrowe dla naszego organizmu, a jedynie nagła utrata wagi może sygnalizować problemy.

Jednocześnie Hughes przypomina, że ostatnie badania innej grupy naukowców wykazały, że im większy obwód pasa w średnim wieku, tym wyższe ryzyko rozwoju demencji.

"Demencja rozwija się w mózgu na wiele lat przed pierwszymi odczuwalnymi objawami" - przypomina Hughes. "Ostatnie odkrycia wydają się tłumaczyć ten proces. W średnim wieku, otyłość może być czynnikiem ryzyka dla demencji, natomiast w późniejszym okresie życia spadek wagi może być jedną z pierwszych oznak choroby, zanim zaburzenia pamięci staną się odczuwalne" - tłumaczy naukowiec. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera