Dzień fretki na SGGW

<strong>Tchórzofretki nie można spotkać w naturze. To, popularne niegdyś ze względu na futro, zwierzę, dziś często hodowane jest w miejskich mieszkaniach. Fretka nie jest jednak tak łatwa w utrzymaniu jak pies, kot, czy chomik. Dlatego warto wiedzieć, jakie trudności mogą spotkać opiekunów tego szczególnego zwierzęcia. </strong>Już czwarty raz Stowarzyszenie Przyjaciół Fretek podczas majowych Dni <a href="http://www.sggw.pl/" title="Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ">Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie </a>edukowało gości imprezy - hodowcy prezentowali futrzaste czworonogi i opowiadali o ich zwyczajach. Zorganizowano też &quot;fretkową akcję adopcyjną&quot;.

"To wspaniałe zwierzęta, a jednocześnie bardzo trudne w hodowli. Podczas tegorocznej majówki tłumaczymy ludziom, jak dużej uwagi, nakładów i czasu wymagają fretki, które potrafią wejść niemal wszędzie, wszystko chcą zobaczyć, mogą wypaść przez okno i przez balkon, uciec przez drzwi, wejść do rur, wpaść za szafkę, wygryźć rękaw od pralki... Potrafią dokonać wielu szkód, opiekun musi zatem mieć oczy dookoła głowy" - mówiła Anna Banasiak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek i akcji www.fretki.org

Jak wyjaśniła, głównym błędem popełnianym przez niedoświadczonych właścicieli fretek jest zła opieka weterynaryjna lub jej brak. Obowiązkiem właściciela jest szczepienie zwierząt, regularne badanie i odrobaczanie i kastracja lub sterylizacja osobników nieprzeznaczonych do rozmnażania. Zwierzęta aktywne płciowo, które nie mogą zaspokoić swoich instynktów, chorują, są pobudzone, mogą być agresywne dla domowników.

Tchórzofretki nie mogą jeść puszkowanej, niskogatunkowej żywności dla kotów. Ich utrzymanie kosztuje, ale zwierzęta potrafią odwzajemnić właścicielom ich troskę.

"Są wierne, oddane, rozpoznają właściciela - przekonywała Banasiak. - Fretkę można oswoić, nie da się jednak ułożyć jej jak psa, dlatego na spacerze zawsze powinna mieć założone szelki, bo nie wróci, jeśli coś odwróci jej uwagę od opiekuna".

Fretka - albinotyczna odmiana tchórza nie żyje w środowisku naturalnym. Dziś spotyka się wyłącznie osobniki udomowione. Często zwierzęta te są porzucane lub gubią się, jeśli uda im się uciec z mieszkań. Takimi osobnikami zajmuje się fretkowa akcja adopcyjna, która - za pośrednictwem forum internetowego (fretkorum) poszukuje dla nich nowych właścicieli.

Pasjonaci fretek prowadzili akcję informacyjną 15 i 16 maja przy majówkowych stoiskach Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera