Pierwszy pełny atlas geologiczny Arktyki

W Kanadzie ukazał się pełny geologiczny atlas Arktyki. Zawarte są
w nim szczegółowe dane o płytach kontynentalnych, skałach
wulkanicznych i osadowych. Wskazano też znane złoża bogactw
naturalnych - ropy naftowej, gazu, złota i diamentów.

Przedstawiciel Kanadyjskiej Służby Geologicznej - wydawcy atlasu powiedział, że w zbiorczej mapie zgromadzono dane o terytoriach położonych na północ od 60 równoleżnika, natomiast bardziej szczegółowe informacje zawarte są w 1222 mapach regionalnych. Zaznaczył, że przy opracowywaniu map wykorzystano informacje ze wszystkich krajów basenu arktycznego - Kanady, USA, Rosji, Danii, Norwegii, Finlandii i Szwecji.

Na mapach pozostały jednak także "białe plamy" - przede wszystkim w rejonie bieguna, a także na Grenlandii. Są odcinki Oceanu Arktycznego, gdzie dopiero teraz po raz pierwszy nanosi się je na mapy - podkreślają naukowcy kanadyjscy.

Zaznaczają przy tym, że mapy nie wskazują wprost na występowanie w takich czy innych rejonach kopalin użytecznych, jednakże zawierają cenne informacje, umożliwiające porównywanie formacji bliskich pod względem budowy geologicznej. Tak np. jeśli na wyspie w kanadyjskiej Arktyce odkryto strukturę geologiczną, analogiczną do tej, jaka występuje w Norwegii, to można założyć, że w Kanadzie są takie same złoża rud cynku, jakie odkryto już w Norwegii. YY

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera