Dolnośląski Park Technologiczny T-Park

<p><strong>Dolnośląski Park Technologiczny T-Park, jeden z najnowocześniejszych centrów laboratoryjno-biurowych w Polsce, został oficjalnie otwarty w piątek w Szczawnie-Zdroju (Dolnośląskie).</strong> Jak poinformował PAP Marcin Stokłosa z Dolnośląskiego Parku Technologicznego, T-Park w Szczawnie-Zdroju jest jednym z największych unijnych projektów zrealizowanych w regionie.</p>

"Inwestycja kosztowała 53 mln zł, z których 75 proc. środków pochodziło z funduszy Europejskiej Polityki Spójności. Uruchomienie T-Parku ma przyciągnąć do regionu inwestorów krajowych i zagranicznych tworzących nowe miejsca pracy, a lokalnym przedsiębiorcom pomóc w intensywnym rozwoju opartym na nowoczesnych technologiach i innowacjach. To miejsce zarówno dla firm o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i dla tych, którzy w warunkach inkubatora dopiero zaczną rozwijać swoją działalność" - mówił Stokłosa.

Na cały kompleks laboratoryjno-biurowy składa się nowoczesny biurowiec z 6 tys. mkw., w którym miejsce znajdzie 35 do 40 innowacyjnych przedsiębiorstw. Do dyspozycji małych i średnich firm jest centrum rozwoju i badań, laboratoria i magazyny, a także hala warsztatowo-produkcyjna o powierzchni 800 mkw.

Na każdym piętrze 3-kondygnacyjnego budynku znajdują się pomieszczenia socjalne, małe sale konferencyjne oraz pokoje przeznaczone do spotkań biznesowych.


Poza powierzchniami biurowymi w ofercie T-Parku są grunty - 21 hektarów w pełni uzbrojonych terenów podzielonych zostało na działki o powierzchni od 2 do 8 hektarów, które połączone są siecią dróg wewnętrznych.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na budowę nowego zakładu produkcyjnego na tych terenach, może skorzystać z pomocy publicznej przyznawanej na zasadach podobnych do specjalnych stref ekonomicznych. Szansę na ulokowanie się w Parku mają firmy z wielu branż, m.in. motoryzacji, elektroniki, technologii informatycznych, medycyny uzdrowiskowej czy odnawialnych źródeł energii.

"Zależy nam na firmach, które albo same poszukują i tworzą coś innowacyjnego, albo na swój użytek potrafią umiejętnie zastosować nowe technologie wymyślone przez kogoś innego prowadząc w ten sposób działalność innowacyjną" - powiedział Sławomir Hunek, prezes Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Agencja będzie stale wspierać przedsiębiorstwa z T-Parku m.in. poprzez ułatwianie im dostępu do środków unijnych, przygotowywanie projektów ich rozwoju oraz pomoc w nawiązaniu współpracy międzynarodowej. Dzięki temu firmy będą miały lepszy dostęp do pożyczek, banków, biur prawniczych i rachunkowych, a także bogatej oferty edukacyjnej.

Dolnośląski Park Technologiczny T-Park swoją działalność operacyjną prowadzi od marca 2009 r. i po dwóch miesiącach działalności może pochwalić się liczbą 18 firm działających na jego terenie, które zajmują ok. 35 proc. powierzchni.UMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/ gma/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera