Prof. Krzysztof Pawłowski honorowym doktorem Politechniki Lwowskiej

<strong>Prof. Krzysztof Pawłowski z Politechniki Łódzkiej otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Lwowskiej - poinformowała PAP Małgorzata Trocha z Politechniki Łódzkiej. Łódzki architekt uzyskał to wyróżnienie za pionierskie prace na temat rozwoju urbanistycznego Lwowa przełomu XIX i XX wieku oraz działania na rzecz wpisu Lwowa na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO.</strong>

Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się pod koniec kwietnia.
Prof. Krzysztof Pawłowski jest dyrektorem Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej i wiceprezesem Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS. Od 1994 r. uczestniczył w konferencjach na temat ochrony Dziedzictwa Kulturowego organizowanych przez Politechnikę Lwowską.

Na wniosek grona jej profesorów łódzki naukowiec aktywnie rozpoczął działania na rzecz wpisu Lwowa na listę UNESCO. Pośredniczył w kontaktach z Komitetem Dziedzictwa Światowego UNESCO oraz Międzynarodową Radą Ochrony Zabytków - ICOMOS.

Prof. Pawłowski był inicjatorem powołania do życia Stałej Konferencji Miast Zabytkowych Europy Środkowo-Wschodniej, ułatwiając wpis Lwowa na Listę Światową UNESCO w 1998 r. przy dużym wsparciu delegacji polskiej.

Dzięki ustanowionej z jego inicjatywy nagrodzie im. Prof. Jana Zachwatowicza, za najlepsze prace dyplomowe w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków, kilkunastu młodych architektów z wydziału architektury Politechniki Lwowskiej uzyskało nagrody i wyróżnienia.

Prof. Pawłowski był także recenzentem opracowań naukowych dotyczących Lwowa oraz konsultantem projektów rewitalizacji.

Łódzki uczony jest drugim architektem, który uzyskał tytuł doktora honoris causa Politechniki Lwowskiej. W 1919 r. był to Józef Dziekoński. Listę doktorów honorowych lwowskiej uczelni otwiera Maria Curie-Skłodowska. SZU

PAP - Nauka w Polsce

yy/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę stu najzdolniejszych młodych badaczy

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-francuska drużyna zdobyła drugie miejsce w ćwiczeniach cyberobrony NATO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera