Duża słoneczna aktywność powoduje znaczne skompresowanie ziemskiej
magnetosfery i zmiany w składzie jonów w przestrzeni kosmicznej w
pobliżu naszej planety. Naukowcy badają jaki wpływ takie zmiany
mają na sztuczne satelity i system GPS.
Pomiary zostały wykonane przez satelity Luster wysłane przez Europejską Agencję Kosmiczną, wspólnie z europejsko-chińskimi satelitami Double Star, a ich wyniki właśnie opublikowano. Podczas dwóch olbrzymich eksplozji słonecznych (tzw. flar) w dniach 21 stycznia 2005 r. oraz 13 grudnia 2006 r. satelity były w bardzo dobrych położeniach, aby obserwować całe zjawisko.
Zmierzona prędkość dodatnio naładowanych cząstek wiatru słonecznego przekraczała 900 km/s, czyli dwa razy więcej niż normalnie. Na dodatek gęstość cząstek w okolicach Ziemi pięciokrotnie przewyższała stan normalny.
Powyższe czynniki powodują na skompresowanie magnetosfery, zmniejszenie jej zasięgu po stronie skierowanej do Słońca. Zazwyczaj sięga około 60 tysięcy kilometrów, a w przypadku wspomnianych zjawisk skurczyła się do 25 tysięcy kilometrów.
Kolejnym zjawiskiem była druga silna eksplozja słoneczna w grudniu 2006 r., tzw. koronalny wyrzut masy. Podczas jego trwania naziemnie odbiorniki GPS miały problem z odbiorem sygnału z satelitów.CZA
PAP - Nauka w Polsce
tot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.