Jak ziemska magnetosfera kurczy się pod wpływem aktywności słonecznej

Duża słoneczna aktywność powoduje znaczne skompresowanie ziemskiej
magnetosfery i zmiany w składzie jonów w przestrzeni kosmicznej w
pobliżu naszej planety. Naukowcy badają jaki wpływ takie zmiany
mają na sztuczne satelity i system GPS.

Gdy aktywność słoneczna jest normalna, orbity satelitów GPS są w całości w obrębie magnetosfery. Ale gdy aktywność naszej gwiazdy wzrasta, pole magnetyczne kurczy się i satelity zostają wystawione na większe dawki promieniowania, co może zakłócać odbiór sygnałów. Dotyczy to nie tylko satelitów systemu GPS, ale wszystkich pozostałych poruszających się na odpowiednio wysokich orbitach.

Pomiary zostały wykonane przez satelity Luster wysłane przez Europejską Agencję Kosmiczną, wspólnie z europejsko-chińskimi satelitami Double Star, a ich wyniki właśnie opublikowano. Podczas dwóch olbrzymich eksplozji słonecznych (tzw. flar) w dniach 21 stycznia 2005 r. oraz 13 grudnia 2006 r. satelity były w bardzo dobrych położeniach, aby obserwować całe zjawisko.

Zmierzona prędkość dodatnio naładowanych cząstek wiatru słonecznego przekraczała 900 km/s, czyli dwa razy więcej niż normalnie. Na dodatek gęstość cząstek w okolicach Ziemi pięciokrotnie przewyższała stan normalny.

Powyższe czynniki powodują na skompresowanie magnetosfery, zmniejszenie jej zasięgu po stronie skierowanej do Słońca. Zazwyczaj sięga około 60 tysięcy kilometrów, a w przypadku wspomnianych zjawisk skurczyła się do 25 tysięcy kilometrów.

Kolejnym zjawiskiem była druga silna eksplozja słoneczna w grudniu 2006 r., tzw. koronalny wyrzut masy. Podczas jego trwania naziemnie odbiorniki GPS miały problem z odbiorem sygnału z satelitów.CZA

PAP - Nauka w Polsce

tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera