Mózg delfina nigdy nie śpi

Delfiny, które śpią i pływają jednocześnie, potrafią "wyłączyć"
jedną półkulę mózgu, podczas gdy druga czuwa. Badania wykazały, że
ciągła czujność i brak "normalnego" snu wcale tych ssaków nie
męczy - informuje "Journal of Experimental Biology".

Amerykańscy badacze nauczyli dwa delfiny reagować na trwający 1.5 sekundy dźwięk, który rozbrzmiewał przypadkowo podczas powtarzanych wciąż co 30 sekund krótszych półsekundowych dźwięków. Choć, jak twierdzą naukowcy, dźwięki były na tyle niskie, że delfiny mogły zupełnie ich nie zauważać, zwierzęta reagowały za każdym razem. Obserwacje trwały bez przerwy przez pięć dni. Okazało się, że po upływie tego czasu czujność delfinów wcale się nie zmniejszyła.

W dalszej części eksperymentu, naukowcy badali, w jaki sposób delfiny rejestrują obrazy. Oczy tych ssaków nie są osadzone obok siebie, lecz po dwóch stronach głowy, więc ich widzenie stereoskopowe jest ograniczone. Badacze nauczyli delfiny rozpoznawać dwie kolorowe figury prawym okiem, zakładając, że półkula odpowiedzialna za widzenie lewym okiem jest uśpiona.

Zaskoczeniem okazał się fakt, że obie półkule pozostawały w kontakcie, gdyż delfiny bez uprzedniego treningu potrafiły rozpoznawać te same figury lewym okiem.

Ostatnia część badania polegała na połączeniu bodźców dźwiękowych z wizualnymi. Po 120 godzinach nieustannych badań u delfinów nie zaobserwowano żadnych oznak zmęczenia wynikającego z niedoboru snu. W przypadku prowadzących badania naukowców było wręcz przeciwnie.KOC

PAP - Nauka w Polsce

tot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera