Muzeum Katedry Anatomii UJ otwarto po modernizacji

<strong>Najstarsze w Polsce </strong><a href="http://www.katedra-anatomii.cm-uj.krakow.pl/galeria.php" title="Muzeum Katedry Anatomii UJ"><strong>Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego </strong></a>zostało uroczyście otwarte w poniedziałek po modernizacji. Aula wykładowa Katedry Anatomii otrzymała w tym dniu imię wybitnego polskiego anatoma prof. Ludwika Karola Teichmanna.

Dzięki pomocy finansowej krakowskiego samorządu, w muzeum wymieniono szafy na preparaty anatomiczne, których w ciągu 200 lat zgromadzono w muzeum ponad 2 tys. Odnowiono też wnętrza i przygotowano muzealną prezentację multimedialną.

Krakowskie muzeum anatomiczne jest jednym z największych i najbogatszych tego typy muzeów w Europie.

"To jedno z niewielu tak bogatych muzeów anatomii w Europie. Posiada zbiory mające kilkaset lat. (...) Drugie takie muzeum jest na Sorbonie" - powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości prorektor UJ ds. Collegium Medicum, a w latach 2002-08 kierownik Katedry Anatomii, prof. Wojciech Nowak.

To właśnie z jego inicjatywy w ostatnich latach zmodernizowano nie tylko muzeum anatomiczne, ale cały budynek Katedry Anatomii Collegium Medicum UJ.

Muzeum Anatomii składa się z trzech sal. W pierwszej zgromadzono preparaty z działu osteologii i artrologii, anatomii porównawczej i antropologii. W drugiej sali znajdują się tzw. preparaty mokre, z zakresu anatomii narządów głowy i szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy. Są one przechowywane w szczelnych słojach lub specjalnie dostosowanych przezroczystych pojemnikach. W sali tej znajdują się także modele rozwojowe. Ostatnia sala, będąca chlubą muzeum, zawiera preparaty najstarsze m.in. wykonane osobiście przez Teichmanna.

Prof. Ludwik Teichmann (1823-95) był wybitnym polskim anatomem. Urodził się w Lublinie. W 1847 r. rozpoczął studia teologiczne, a w 1850 r. - medyczne. Pięć lat później w Getyndze uzyskał doktorat. W 1861 r. objął Katedrę Anatomii Patologicznej UJ. W latach 1869-71 z jego inicjatywy zbudowano przy ul. Kopernika budynek Theatrum Anatomicum, czyli dzisiejszą siedzibę Katedry Anatomii. CZO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera