Pozostałości budowli Inków odkryto w Cuzco

Na placu budowy hotelu w peruwiańskim mieście Cuzco dokonano
archeologicznego odkrycia pozostałości murów starożytnych budowli
Inków - donosi serwis internetowy Latin American Herald Tribune.

Odkrycia dokonano podczas prac ziemnych na terenie budowy nowego hotelu Marriott koło Plaza de Armas w Cuzco w południowej części Peru, gdzie niegdyś znajdowała się stolica imperium Inków.

Jak poinformował Irwin Ferrandiz, szef zespołu prowadzącego archeologiczny nadzór placu budowy, odkryte ściany budowli zostały wykonane z ociosanych, wielobocznych kamieni o cechach typowych dla technik budowlanych Inków.

Zdaniem ekspertów, odsłonięte fragmenty budowli są osobliwym znaleziskiem, gdyż w kronikach spisanych w XVI wieku przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy zajęli Cuzco w 1533 roku, okolice dzisiejszego Plaza de Armas są przedstawione jako tereny rolnicze.

Archeolodzy stwierdzili na stanowisku, że ten rejon był jednak zamieszkany i stanowił część układu miejskiego stolicy państwa Inków.

Oprócz pozostałości budowli archeolodzy odnaleźli też inkaskie wyroby ceramiczne pokryte wielobarwnymi zdobieniami o łącznej wadze 25 kilogramów, a także fragmenty kości i pozostałości inkaskich posadzek.

Według architekt Any Marii Enriquez, która jest autorem projektu hotelu, odkryte ruiny mogą zostać wkomponowane w zabudowania obiektu i stanowić dodatkową atrakcję dla turystów. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Proba-3 ustawiła się w precyzyjnej formacji

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: przewlekły ból można złagodzić, ucząc się regulować negatywne emocje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera