Historia i kultura

Starożytne konstrukcje obrzędowe z Kowala

Konstrukcja megalityczna wybudowana przez przedstawicieli kultury amfor kulistych - początkowe etapy eksploracji, fot. G. Osipowicz.
Konstrukcja megalityczna wybudowana przez przedstawicieli kultury amfor kulistych - początkowe etapy eksploracji, fot. G. Osipowicz.

<strong>Kompleks neolitycznych obiektów kultowych należących do przedstawicieli kultury amfor kulistych (2700 - 2000 lat p.n.e.) - m.in. megalit i grób ludzki - odkryli w Kowalu (woj. kujawsko- pomorskie) archeolodzy z <a href="http://www.archeologia.umk.pl/">Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu</a></strong>. Jak informuje dr Grzegorz Osipowicz z UMK, który kierował badaniami wykopaliskowymi w Kowalu, w skład zespołu obiektów obrzędowych weszły: konstrukcja megalityczna, grób ludzki oraz pochówek zwierzęcy wraz z towarzyszącym paleniskiem.

Konstrukcję megalityczną zbudowano z kamieni o średnicy przekraczającej pół metra i wadze sięgającej w niektórych przypadkach nawet 300kg. Część z głazów nosiła ślady obróbki.


"Kamienie ułożono na kształt prostokąta lub wydłużonego trapezu, wykorzystując niewielkie otoczaki jako podkładki stabilizujące większe głazy - tłumaczy dr Osipowicz. - Konstrukcję zorientowano względem osi wschód-zachód. Jej wschodnie partie zostały częściowo zniszczone w czasach późniejszych".



\" Amfory kuliste pochodzące z konstrukcji megalitycznej po procesie konserwacji, fot. G. Osipowicz.


Zidentyfikowano dwa poziomy bruku kamiennego. Pierwszy - na głębokości ok. 0,5 m, drugi - ok. 1 m pod poziomem głazów megalitycznych. Zbudowano je z niewielkich kamieni o średnicy do 20 cm.

Konstrukcji megalitycznej towarzyszył bogaty materiał zabytkowy - m.in. ponad 2 tys. fragmentów ceramiki i jedno całe naczynie, 40 wytworów krzemiennych, płyty szlifierskie, rozcieracze kamienne oraz fragment kamienia ze śladami gładzenia. Znaleziono również części kilku zębów zwierzęcych.

Kolejnym obiektem wchodzącym w skład zespołu obrzędowego był grób ludzki, który znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie megalitu. Jama grobowa była owalna (250Î160 cm), otoczona obstawą kamienną zbudowaną z otoczaków o średnicy 10-20 cm, ułożonych co około 20- 60cm. Wewnątrz grobu znajdował się dobrze zachowany szkielet mężczyzny ułożony na lewym boku.

Szkielet miał podkurczone nogi, a ręce - przypuszczają badacze - być może skrzyżowane na piersiach. W jamie grobowej archeolodzy znaleźli również fragmenty szkieletu świni (żuchwę i kości golenia).

"W skład wyposażenia weszły także: trzy naczynia ceramiczne, tarczka T-kształtna, narzędzie z szabli dzika, kilka wyrobów kościanych (ostrze wrzecionowate, przekłuwacz, dłuto oraz fragment gładzonego narzędzia nieokreślonego typu), siekierka z krzemienia pasiastego, wiór z krzemienia czekoladowego, rozcieracz kamienny oraz bryła ochry, czyli minerału stosowanego jako czerwony barwnik" - wylicza dr Osipowicz.

Na zachód od megalitu odkryto pochówek zwierzęcy wraz z towarzyszącym mu paleniskiem. Oba obiekty uległy częściowemu zniszczeniu zarówno przez współczesne procesy gospodarcze, jak i przez pradziejową działalność ludzką (orka). Natrafiono też na pozostałości po spalonych belkach tworzących skrzynie komory grobowej bądź resztki stosu pogrzebowego.


\"  Zawieszka T-kształtna odnaleziona w grobie ludzkim, fot. G. Osipowicz.


"We wschodniej części obiektu spalenizna tworzyła rodzaj przedsionka, w którym stała duża amfora. Eksploracja obiektu doprowadziła do odkrycia szczątków trzech krów. Zwierzęta ułożono w przestrzeni wyznaczonej przez obstawę z luźno poukładanych niewielkich kamieni. Wyposażono je w jedno naczynie ceramiczne" - mówi archeolog.

W sumie na obszarze całego stanowiska zidentyfikowano 348 obiektów o różnej chronologii i funkcji. W większości to jamy osadnicze i gospodarcze, wśród których wyróżniają się rowy fundamentowe po budynkach z epoki brązu oraz piece do wytopu żelaza z okresu wpływów rzymskich.

Jednak z badawczego punktu widzenia na szczególną uwagę zasługują opisane wyżej obiekty neolityczne.


\" Siekierka z krzemienia pasiastego odnaleziona w grobie ludzkim, fot. G. Osipowicz.


"Stanowią bez wątpienia niezwykle cenne źródło poznania obrzędowości ludów neolitu, a szczególnie kultury amfor kulistych. Dokładna i wieloaspektowa analiza pochodzących z nich zabytków pozwoli z pewnością na uzyskanie wielu wartościowych informacji, które poszerzą naszą wiedzę na temat życia w pradziejach" - podsumowuje dr Osipowicz.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera