Znaleziono gen predyspozycji do raka płuc

Gen związany z rodzinnymi predyspozycjami do raka płuc znaleźli
naukowcy z USA - informuje pismo "Clinical Cancer Research".

Autorzy pracy liczą, że ich odkrycie pozwoli w przyszłości identyfikować pacjentów szczególnie narażonych na raka płuc, uważanego ciągle za największego zabójcę wśród chorób nowotworowych.

Choć palenie papierosów zostało uznane za główną przyczynę tego nowotworu, to naukowcy zdają sobie sprawę, że niektóre osoby mają do niego silne genetyczne predyspozycje.

Naukowcy z University of Cincinnati we współpracy z badaczami z innych ośrodków naukowych USA analizowali materiał genetyczny pobierany od członków licznych wielopokoleniowych rodzin, w których pięć lub więcej osób zachorowało na raka płuc.

Dzięki temu udało im się ustalić, że gen RGS17 jest związany z rodzinnym ryzykiem zachorowania na ten nowotwór.

Wcześniejsze badania na myszach, wykazały, że wyłączanie genu RGS17 powoduje zmniejszanie się guzów płuc. Dowodziło to, że gen ten jest zaangażowany w rozwój raka płuc i jest niezbędny do jego wzrostu.

Zdaniem biorącego udział w badaniach dra Marshalla Andersona, zrozumienie w jaki sposób gen RGS17 wpływa na rozwój raka płuc może odmienić diagnostykę i metody terapii tego nowotworu w taki sposób, w jaki odkrycie genów BRCA1 i BRCA2 zmieniło diagnozowanie i leczenie pacjentek narażonych na dziedzicznego raka piersi. Badacz uważa, że sprawdzony test genetyczny pomógłby wcześnie identyfikować osoby najbardziej narażone na raka płuc.

"Najbardziej interesujące było odkrycie, że ten sam gen jest nadmiernie aktywny w 60 proc. próbek pobranych od pacjentów z niedziedzicznym rakiem płuc" - wyjaśnia dr Anderson. To sugeruje - dodaje -że za zmiany w jego działaniu mogą odpowiadać jakieś czynniki środowiskowe. W przyszłości badacze planują sprawdzić tę koncepcję. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera