Kobiecy nos wrażliwszy na zapachy ciała

Kobiety łatwiej niż mężczyzni wyczuwają nieprzyjemny zapach potu -
dowodzą naukowcy amerykańscy. O ich badaniach informuje serwis
internetowy Newswise.

Zdaniem badaczy, oznacza to, że kobiety lepiej odczytują biologicznie istotne informacje zawarte w pocie. Dzięki temu mogą trafnie wybrać partnera.

"Bardzo trudno jest u kobiet zablokować odczuwanie zapachu innego ciała. Znacznie łatwiej zrobić to w przypadku mężczyzn" - mówi kierownk badań Charles J. Wysocki z Monell Chemical Senses Center w Stanach Zjednoczonych.

Podczas eksperymentu mężczyzni i kobiety oceniali zapach potu spod pach innych ludzi - albo samego potu, albo w połączeniu z przyjemnymi zapachami.

Przyjemne zapachy były dobierane za pomocą metody zwanej - krzyżowa adaptacja. Adaptacja węchowa polega na traceniu wrażliwości na dany zapach, jeśli mamy z nim długi kontakt. Adaptacja krzyżowa polega zaś na tym, że węch przyzwyczaja się do jednego zapachu, a w rezultacie jest mniej wrażliwy na drugi zapach.

Wąchane osobno zapachy potu były równie silne w ocenie kobiet i mężczyzn. Kiedy jednak dodano przyjemne zapachy, jedynie dwa z 32 skutecznie blokowały - w ocenie kobiet - woń potu spod pachy. W ocenie mężczyzn było to aż 19 zapachów.

"Podsumowując, nasze badania wskazują, że ludzki pot zawiera informacje o szczególnym znaczeniu dla kobiet. W ten sposób można wyjaśnić, dlaczego tak trudno zablokować kobiecą percepcję woni potu" - mówi Wysocki. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Mija 140 lat od podania pierwszej szczepionki przeciwko wściekliźnie

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie powietrza szkodzi sercu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera