Inwestycje oparte na precyzyjnych informacjach

<strong>&quot;W procesie podejmowania decyzji gospodarczych niezbędne są dane dotyczące średnich przychodów, wartości globalnej wpływów z podatków czy odsetka bezrobotnych. Rośnie zatem zapotrzebowanie na informacje dotyczące podmiotów gospodarczych, jednostek samorządu terytorialnego czy też gospodarstw rolnych. Często są one niezbędne do racjonalnego podejmowania decyzji dotyczących m.in. alokacji funduszy, inwestycji, decyzji związanych z zagadnieniami natury społecznej, z planowaniem rozwoju, ochroną środowiska&quot; </strong>- tłumaczy dr Tomasz Żądło z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, który wykorzystuje podejście modelowe w badaniach parametrów dziedzin populacji.

Jak wyjaśnia badacz, wysokie koszty oraz długi czas zbierania informacji zniechęcają do przeprowadzenia pełnych badań zbiorowości. W związku z tym korzysta się z badań próbkowych.

Jego zdaniem, coraz częściej oprócz wysokiej dokładności szacunków charakterystyk całej populacji wymaga się także dokładnych informacji odnośnie podpopulacji. Niejednokrotnie wymagania te określane są dopiero po przeprowadzeniu badania, przy czym próba może nie zawierać lub też zawierać małą ilość elementów populacji należących do podpopulacji będących przedmiotem zainteresowania. Taka sytuacja wymaga więc wprowadzenia i wykorzystania odpowiednich metod umożliwiających uzyskanie zadawalającej dokładności szacunków przy krótkim czasie przeprowadzenia badania i jego niskim koszcie.

Przedmiotem rozważań, jakie dr Żądło podjął w swojej pracy doktorskiej, jest ocena parametrów podpopulacji (nazywanych też dziedzinami badań, domenami lub małymi obszarami) z wykorzystaniem podejścia modelowego. Podejście to można stosować zarówno dla danych dostępnych z prób losowych jak i nielosowych. Uzyskuje się w ten sposób nieobciążone oceny obarczone minimalnym błędem szacunku - także w sytuacji, gdy w próbie brak jest elementów populacji należących do podpopulacji będącej przedmiotem zainteresowania. Oznacza to, że może być wykorzystane także po wylosowaniu próby, co pozwala na realizację potrzeb informacyjnych zleceniodawcy określonych nawet po przeprowadzeniu badania.

W roku 2007 dr Tomasz Żądło za rozprawę doktorską otrzymał nagrodę indywidualną II stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Praca brała też udział w konkursie "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE). Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wspierany przez Konfederację Pracodawców Polskich. KOL

PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: mimo deklaracji, konsumenci nie chcą dopłacać do zwrotów online

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dotyk uspokaja i daje poczucie bliskości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera