Bywa, że ludzie zmieniają swoje zachowanie, gdy wiedzą, że są
obserwowani. Najnowsze badania wykazały, że podobne dzieje się w
przypadku kawek, ptaków z rodziny krukowatych, których oczy pełnią
istotną rolę w komunikacji - informuje pismo "Current Biology".
Co więcej, ptaki potrafiły odpowiednio zinterpretować niektóre gesty komunikacyjne mające im pomóc w odnalezieniu ukrytego pokarmu. Pomocne okazało się wskazywanie ręką miejsca, w którym znajdował się pokarm, a także kilkakrotne przenoszenie wzroku z miejsca z pokarmem na ptaka i na odwrót.
Zdaniem brytyjskich badaczy, kawki reagują na sygnały wysyłane przez człowieka, gdyż oczy są dla tych ptaków, podobnie jak dla ludzi, ważnym narzędziem komunikacji niewerbalnej. Ptaki te pozostają wierne swoim partnerom przez całe życie i dlatego bardzo ważna jest dla nich sprawna komunikacja wzrokowa.
Większość obserwowanych dotychczas zwierząt nie wykazuje podobnej wrażliwości na wzrok. Zdolnością "czytania z oczu" kawki przewyższają zarówno szympansy, jak i psy, które reagują na ruchy głowy i ciała, nie zwracając szczególnej uwagi na oczy - twierdzą badacze. KOC
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.