Ukazała się korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego

<strong>Korespondencja Jerzego Giedroycia i Aleksandra Janty-Połczyńskiego - emigracyjnego pisarza i reportera - ukazała się właśnie w opracowaniu Pawła Kądzieli. Listy pochodzą z lat 1947-1974. Korespondencja obejmuje 402 listy</strong>. Jedna czwarta z nich, z lat 1948-1949, dotyczy publikacji w &quot;Kulturze&quot; reportaży Janty z cyklu &quot;Wracam z Polski&quot; i kontrowersji, jakie wywołały. Janta w 1949 roku odwiedził Polskę i opisał swoje wrażenia. Reportaż wywołał burzę na emigracji, gdyż autor napisał obiektywny tekst nie ujmując rządzącym komunistom również zasług. Sporo miejsca w listach zajmuje omówienie faktu pozostania przez Czesława Miłosza na emigracji w 1952 roku oraz sprawa Skarbów Wawelskich wywiezionych do Kanady podczas II wojny światowej.

Podstawę tekstową publikacji stanowią oryginały listów Aleksandra Janty-Połczyńskiego, przechowywane obecnie w Instytucie Literackim w Maisons-Laffitte, oraz listy Jerzego Giedroycia przekazane przez Walentynę Jantową wraz z całym archiwum męża Bibliotece Narodowej.

Aleksander Janta-Połczyński urodził się 11 grudnia 1908 roku w Poznaniu. Jako młody człowiek wyjechał do USA, gdzie rozpoczął karierę dziennikarza. Jego pasją był daleki Wschód, zwłaszcza Japonia. Janta był pierwszym tłumaczem haiku na język polski. Podróżował po całym świecie, wydał 63 książki i setki artykułów. Ksawery Pruszyński nazywał go "Rejem reportażu polskiego". Janta zmarł w USA 19 sierpnia 1974 roku.

Korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego ukazała się nakładem Biblioteki Narodowej. ASZW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera