
<strong>Monitorowanie i opis zjawisk istotnych dla województwa śląskiego w perspektywie pozalokalnej - Polski i Europy - to zadania Śląskiego Instytutu Naukowego, którego ponownego powołania chcą śląskie środowiska kulturalne i naukowe</strong>. 24 marca w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyło się spotkanie poświęcone możliwościom odrodzenia instytutu, z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli śląskiej nauki.
Pomysł powołania nowej instytucji naukowej wyspecjalizowanej w problematyce śląskiej podjęty został przez red. Tadeusza Kijonkę na łamach miesięcznika "Śląsk". Spotkał się on z bardzo przychylnym przyjęciem ze strony środowisk naukowych.
Podczas dyskusji podkreślano, że zaniechanie systematycznych badań naukowych nad szeroko rozumianą tematyką śląską doprowadziło do powstania białych plam w wielu dziedzinach nauki.
Badania Śląskiego Instytutu Naukowego powinny być jednak - zdaniem naukowców i ludzi kultury - skierowane także w przyszłość, a nie skoncentrowane tylko na badaniu historii regionu.
Podczas dyskusji ustalono, że pierwszym krokiem w kierunku powołania samodzielnego instytutu naukowo-badawczego będzie stworzenie odpowiedniego działu w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Posiadałby on własną radę naukową i kilkuosobowy zespół badawczy.
Zaplecze naukowe stanowić będą zbiory Biblioteki Śląskiej oraz księgozbiór zlikwidowanego Śląskiego Instytutu Naukowego, przechowywanego właśnie w Bibliotece Śląskiej. Jednocześnie rozpoczęte zostaną starania o powołanie samodzielnej placówki naukowo-badawczej, odwołującej się do tradycji Śląskiego Instytutu Naukowego. Wymaga to stosownej uchwały rządowej.
Instytut Śląski w Katowicach powołany został w 1934 roku przez Romana Lutmana. Reaktywowany wkrótce po wojnie, przetrwał zaledwie parę lat. Na fali odwilży 1956 roku powołany został rok później Śląski Instytut Naukowy, który działał do 1992 roku. LUN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.