Przeżył wybuchy bomb atomowych i w Hiroszimie, i Nagasaki

93-letni Japończyk jako pierwszy dostał oficjalne potwierdzenie, że przeżył wybuchy obu amerykańskich bomb atomowych zrzuconych pod koniec II wojny światowej na jego kraj w Hiroszimie i Nagasaki - poinformowały władze Nagasaki.

Tsutomu Yamaguchi już wcześniej otrzymał zaświadczenie, że jest "hibakusha", czyli ofiarą wybuchu bomby atomowej z Nagasaki z 9 sierpnia 1945 r. Obecnie potwierdzono, że przeżył także atak na Hiroszimę trzy dni wcześniej.

6 sierpnia 1945 roku Yamaguchi był w delegacji służbowej w Hiroszimie. W wyniku wybuchu bomby atomowej doznał poważnych poparzeń i musiał spędzić noc w mieście. Do swojego domu w Nagasaki wrócił tuż przed drugim amerykańskim atakiem.

"O ile wiemy, to pierwsza osoba, której udało się oficjalnie potwierdzić, że przeżyła oba naloty" - powiedział przedstawiciel władz Nagasaki. "Możliwe, że jest więcej takich osób" - zastrzegł.

Zaświadczenie uprawnia ofiary wybuchów atomowych do takich ulg, jak bezpłatne badania medyczne i zwrot kosztów pogrzebu. Jednak świadczenia, do których uprawniony jest Yamaguchi, nie wzrosną po potwierdzeniu, że przeżył oba wybuchy.

Japonia jest jedynym krajem, który został zaatakowany za pomocą broni atomowej. W Hiroszimie zginęło 140 tys. osób, a w Nagasaki 70 tys. Ataki przeżyło 260 tys. osób, które z powodu wystawienia na promieniowanie cierpią na różne schorzenia. KEB

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera