Kształt nici DNA ma związek z jej funkcją

Zakręty i uwypuklenia niekodujących odcinków DNA mogą dawać
wskazówki co do ich funkcji - informuje "New Scientist".

DNA, które koduje skład białek stanowi tylko 2 procent ludzkiego genomu. Inne funkcje, na przykład włączanie genów są ukryte gdzieś w pozostałych 98 procentach. Jednym ze sposobów znalezienia tych funkcjonalnych fragmentów jest porównywanie ludzkiego DNA ze zwierzęcym - te obszary, które mają podobny skład zapewne nie zmieniły się zapewne z istotnego powodu.

Jednak Thomas Tullius z Boston University doszedł do wniosku, że warto porównywać kształt nici DNA. Złożona chemia DNA oznacza, że dwie podobne sekwencje mogą dać odmienne kształty zewnętrzne, podczas gdy dwie całkiem różne sekwencje mogą mieć podobny kształt.

Naukowcy użyli programu komputerowego aby przewidzieć zewnętrzny zarys genomu na podstawie jego par zasad. Po porównaniu kształtu ludzkiego genomu z genomami 36 innych ssaków okazało się, że podobieństwo kształtu jest aż o 50 procent większe niż podobieństwo sekwencji. Jak tłumaczy Tullius, kształt może wpływać na funkcję, ponieważ określa możliwy sposób łączenia się DNA aktywujących je białek. PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera