Historia i kultura

Zmarł profesor Paweł Wieczorkiewicz

<strong>W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł historyk, profesor Paweł Wieczorkiewicz - poinformowało PAP biuro prasowe <a href="http://www.uw.edu.pl/">Uniwersytetu Warszawskiego</a>. Miał 61 lat. Prof. Paweł Wieczorkiewicz był historykiem, sowietologiem, naukowcem Uniwersytetu Warszawskiego i <a href="http://www.wsh.edu.pl/palio/html.run?_Instance=wsh-postgres">Akademii Humanistycznej w Pułtusku</a></strong>. Od lat zajmował się dziejami wojskowości, zwłaszcza zaś - marynarki wojennej.

Tytuł doktora otrzymał w 1976 roku za pracę pt. "Wielka Czystka a Armia Czerwona". W 1993 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

Wieczorkiewicz był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja i Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Rady Wydziału Historycznego UW, Rady Naukowej Polonicum UW oraz Rady Naukowej Wydziału Krajów Rozwijających się UW. Był również członkiem Senatu Akademii Humanistycznej w Pułtusku i Rady Naukowej Wydziału Historycznego tej uczelni. Należał do uczniów znanego historyka Ludwika Bazylowa.

Profesor współpracował z czasopismami "Morze", "Wojskowy Przegląd Historyczny" oraz "Nowa Technika Wojskowa". Prowadził w telewizji Kino Polska cykl "Poprawka z Historii", w którym opowiadał o historycznym podłożu prezentowanych filmów.

Był autorem i współautorem wielu książek historycznych, m.in.: "Polska. dzieje polityczne ostatnich dwustu lat", "100 postaci, które tworzyły historię Polski", "Dylematy historii. Nos Kleopatry czyli co by było, gdyby...".

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera