<a href="http://www.umwb.edu.pl/"><strong>Uniwersytet Medyczny w Białymstoku </strong></a><strong>jako pierwsza uczelnia w kraju uruchomi w roku akademickim 2010/2011 studia magisterskie na kierunku elektroradiologia</strong>. 20 marca uczelnia zaprezentowała w Białymstoku ofertę edukacyjną tego kierunku.
Obecnie na studiach licencjackich z elektroradiologii białostocka uczelnia kształci 34 studentów rocznie. Podobną liczbę będzie mogła przyjąć na studia magisterskie. To, jak podkreśla Krajewska- Kułak, unikatowy kierunek, którego autorski program kształcenia zatwierdziła Rada Główna Szkolnictwa Wyższego.
Elektroradiolog to pracownik medyczny, który nie tylko obsługuje specjalistyczną aparaturę - m.in. rentgenowską, ultrasonograficzną, czy służącą do wykonywania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego - ale też pracuje bezpośrednio z pacjentem. Dzięki znajomości przepisów ochrony radiologicznej i ogólnomedycznej wiedzy, m.in. z dziedziny chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, potrafi zinterpretować wyniki podane przez aparaturę czy przygotować pacjenta do badania.
Krajewska-Kułak uważa, że absolwenci elektroradiologii nie powinni mieć kłopotu ze znalezieniem pracy, ponieważ placówki ochrony zdrowia zgłaszają duże zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Jak zaznaczyła, obecnie na polskim rynku medycznym występuje ich deficyt, ponieważ, jej zdaniem, uczelnie medyczne zaniechały kształcenia techników radiologów.
"To jest ten moment, kiedy wypełniamy lukę pomiędzy radiologiem lekarzem a dawnym technikiem radiologii" - powiedziała Krajewska- Kułak.
Obecnie elektroradiologia jako oddzielny, licencjacki kierunek studiów funkcjonuje poza białostocką uczelnią na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Uczelnie w Warszawie i Bydgoszczy prowadzą natomiast specjalność elektroradiologiczną na kierunku zdrowie publiczne. MWI
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.