Codzienne picie alkoholu bardziej szkodzi wątrobie niż rzadsze upijanie się

Regularne, codzienne picie alkoholu bardziej grozi poważną chorobą
wątroby niż upijanie się raz w tygodniu - wyniki brytyjskich badań
publikuje pismo "Addiction".

Naukowcy z University of Southampton doszli do takich wniosków po przebadaniu 234 osób z chorobą wątroby. Zebrano od nich dane na temat picia alkoholu w przeszłości - m.in. wypijanych ilości alkoholu, regularności picia i uzależnienia o niego. W badanej grupie 106 pacjentów miało alkoholową chorobę wątroby (ALD), z czego u 80 stwierdzono objawy marskości lub postępującego zwłóknienia.

Jak wyliczyli badacze, aż 71 proc. pacjentów z ALD piło alkohol regularnie, każdego dnia.

Natomiast pacjenci z innymi schorzeniami wątroby pili w przeszłości raczej z rzadka. Tylko 8 proc. z nich spożywało alkohol w umiarkowanych ilościach - 4 lub więcej dni w tygodniu.

Analiza wykazała też, że chorzy na ALD zaczynali pić alkohol w znacznie młodszym wieku (średnia wieku 15 lat) niż pacjenci z innymi chorobami wątroby. A od 20 roku życia wzwyż ich wzorzec picia zmieniał się - zamiast upijać się od okazji do okazji zaczynali pić alkohol regularnie, niemal każdego dnia.

Zdaniem głównego autora, dr. Nicka Sherona, badania te wskazują, że zgony z powodu alkoholowej choroby wątroby są związane przede wszystkim z codziennym lub niemal codziennym piciem dużych ilości alkoholu, a nie okazyjnym upijaniem się.

Badacz uważa, że identyfikowanie młodych osób, które mają tendencję do tego sposobu picia może pomóc w prewencji ALD oraz zgonów z jej powodu. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psy potrafią wykryć chorobę Parkinsona na długo przed pojawieniem się objawów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera