
<strong>Tylko świadoma, rozsądna konsumpcja i odpowiedzialne zakupy mogą pomóc zmienić ciężką sytuację ludzi wykorzystywanych przy produkcji tekstyliów - uważają uczestnicy I Ogólnopolskiej Naukowej Konferencji "Modnie i etycznie w przemyśle tekstylno- odzieżowym".</strong> Konferencja odbyła się 17 marca w Łodzi. Została zorganizowana przez Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz Polską Akcję Humanitarną w ramach projektu "Modnie i etycznie" finansowanego przez Unię Europejską.
Jej zdaniem w Polsce nie ma w tej chwili takiego wyzysku, jednak wszyscy powinni mieć świadomość, że nie zawsze tak było.
"Spotkaliśmy się w Łodzi, która rozwinęła się dzięki przemysłowi tekstylnemu. Chyba wszyscy oglądaliśmy +Ziemię obiecaną+ i wiemy, w jakich warunkach pracowali tu robotnicy. Od tego czasu wiele się u nas zmieniło, jednak na świecie nadal są miejsca, w których bezwzględnie wykorzystuje się pracowników. Trzeba o tym mówić" - wyjaśniła Frydrych.
Alexandro Plastina z amerykańskiego International Cotton Advisory Committee w swoim wystąpieniu poruszył temat dziecięcej siły roboczej w przemyśle tekstylnym. Podkreślił, że większość z pracujących na świecie 300 mln dzieci w wieku od 5 do 17 lat jest zatrudniona przy produkcji odzieży.
W czasie konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ponad 20 wystąpień. Uczestnicy zastanawiali się m.in. nad tym, czy możliwe jest poszanowanie praw pracowniczych przy produkcji ubrań i etyczne zachowanie firm tekstylnych na całym świecie.
Monika Malinowska-Olszowy z Politechniki Łódzkiej przedstawiła mechanizmy działania korporacji transnarodowych w przemyśle tekstylno-odzieżowym, a Agnieszka Orzechowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapoznała uczestników z tematem świadomej konsumpcji w Polsce. Poruszono również tematy wykorzystania w przemyśle tekstylnym materiałów "z drugiej ręki", produkcji włókien z odnawialnych surowców naturalnych.
Zdaniem koordynator projektu "Modnie i etycznie" Anny Paluszek z Polskiej Akcji Humanitarnej, moda jest taką dziedziną, w której doskonale widać wszelkie współzależności łączące mieszkańców różnych kontynentów.
"Miliony ludzi w Azji w fatalnych warunkach pracują przy produkcji odzieży, która jest później kupowana w naszych sklepach. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Świadoma konsumpcja i odpowiedzialne zakupy mogą pomóc zmienić ciężką sytuację ludzi wykorzystywanych przy produkcji" - powiedziała PAP Paluszek. DUK
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.