Utrata komórek nerwowych i kurczenie się hipokampa (struktury
mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i pamięć) poprzedza
wystąpienie demencji i choroby Alzheimera - informują naukowcy z
Holandii na łamach pisma "Neurology".
Wouter Henneman wraz z kolegami z University Medical Center w Amsterdamie przebadał 64 pacjentów chorych na Alzheimera, 44 osoby z tzw. łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (rodzaj upośledzenia zwykle poprzedzający chorobę Alzheimera) i 34 osoby bez problemów z pamięcią.
Uczestników zbadano metodą rezonansu magnetycznego (MRI) na początku projektu i półtora roku później. W tym czasie 23 osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 3 osoby z grupy zdrowej zachorowały na Alzheimera.
Na podstawie badań MRI naukowcy określili całkowitą objętość mózgu uczestników oraz objętość ich hipokampów na początku i końcu trwania projektu i obliczyli o ile skurczyły się mózgi badanych w ciągu półtora roku.
Okazało się, że ludzie, którzy na początku badań nie mieli problemów z pamięcią natomiast mieli małą objętość hipokampa i duży współczynnik utraty objętości byli od dwóch do czterech razy bardziej narażeni na rozwój demencji niż osoby z dużym hipokampem, który wolniej się kurczył.
"Z naszych badań wynika, że do zmniejszenia objętości hipokampa dochodzi jeszcze przed etapem łagodnych zaburzeń poznawczych" - tłumaczy główny autor pracy. "U ludzi chorych na Alzheimera utrata komórek nerwowych dotyczy już całego mózgu" - dodaje naukowiec. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.