
<strong>Nakładem wydawnictwa Prószyński i Sk-a ukazało się wznowienie niezwykłej książki "Archeologia na wyrywki" Pawła Jasienicy - znanego popularyzatora dziejów Polski. To zbiór esejów, reportaży archeologicznych spisywanych w latach 1953 - 1956</strong>. Autor opisuje miejsca, gdzie wciąż trwają prace wykopaliskowe. Zjawia się w Biskupinie, Gdańsku i Opolu. Ogląda też pozostałości pogańskiego kręgu kultowego na Górze Sępiej (dawnej Raduni), opisuje magiczne zwyczaje Ślązaków przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach. Książka stanowi kontynuację "Słowiańskiego rodowodu".
Autor, wraz z uczestnikami ekspedycji, opisał poszukiwania śladów historycznych Grodów Czerwieńskichá- w Gródku Nadbużnym (dawny gród Wołyń), Czermnie (Czerwień) i Sąsiadce (Sutiejsk); przytoczył też wyniki pionierskich prac Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, który przed ponad stuleciem badał grodziska wáwidłach Huczwy i Bugu.
Jasienica relacjonuje również dzieje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, najstarszego iánajwiększego ongiś regionu górniczo- hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza także wsie kurpiowskie, kreśląc zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pięćdziesiątych - informuje wydawca książki.
Pierwsze wydanie ukazało się w 1956 roku nakładem wydawnictwem Książka i Wiedza. Jej nakład wyniósł jedynie 3 tys. egzemplarzy, więc publikacja pozostała nieznana i niedoceniona.
Jak zaznacza wydawca, przy opracowywaniu obecnego tekstu unowocześniono pisownię, zachowując charakterystyczne dla pisarstwa Jasienicy formy językowe. Poprawiono drobne nieścisłości w cytatach, datach (np. datę śmierci Zoriana Dołęgi Chodakowskiego) i pisowni nazwisk. Dodano nieliczne przypisy, oznaczając je cyferkami, natomiast przypisy autora oznaczone zostały gwiazdkami.
Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Beynar (1909-1970) został odznaczony pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Z wykształcenia historyk (ukończył Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie), z zawodu eseista, publicysta. Stworzył słynną syntezę dziejów Polski przedrozbiorowej (Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów). Uczestniczył w kampanii wrześniowej. Po wojnie był represjonowany. Wá1964 wraz z 34 intelektualistami podpisał protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL. Wystąpienie Jasienicy w obronie represjonowanych studentów w 1968 roku spowodowało zakaz publikacji jego prac.
Wstęp do najnowszego wydania książki napisał prof. Zbigniew Bukowski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.