<strong>Polscy naukowcy pracują nad nową, tańszą metodą syntezy cykloheksanolu - związku chemicznego odgrywającego kluczową rolę w produkcji tworzyw poliamidowych, np. powszechnie znanego nylonu.</strong> Nową technologią są już zainteresowane dwa polskie zakłady chemiczne - <a href="http://www.zapulawy.pl/">Zakłady Azotowe "Puławy" SA </a>i <a href="http://www.azoty.tarnow.pl/">Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA. </a>"Cykloheksanol to związek organiczny, który wykorzystywany jest jako półprodukt w syntezie jednego z najważniejszych tworzyw sztucznych, jakimi są poliamidy" - mówi kierownik projektu prof. Ewa Serwicka-Bahranowska z <a href="http://atom.ik-pan.krakow.pl/index.html">Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie.</a>
"Opracowanie nowego sposobu pozyskiwania cykloheksanolu to szansa na wzmocnienie konkurencyjności polskiego przemysłu chemicznego" - uważa prof. Serwicka-Bahranowska.
Projekt jest realizowany we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej w Warszawie w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Technologiczna". Trzon zespołu badawczego tworzą dr Jan Połtowicz i dr Katarzyna Pamin z IKiFP PAN, oraz dr Stefan Szarlik z IChP.
Jak zauważa prof. Serwicka-Bahranowska, zapotrzebowanie w światowej gospodarce na produkcję tworzyw będzie rosło. W Polsce, a także w wielu innych krajach na świecie, produkcja tworzyw poliamidowych odbywa się obecnie w oparciu o polską technologię znaną pod nazwą CYCLOPOL. Ponad pięćdziesiąt lat temu wybitny chemik-technolog, prof. Stanisław Ciborowski z Instytutu Chemii Przemysłowej, opracował metodę syntezy cykloheksanolu i cykloheksanonu, poprzez utlenienie cykloheksanu otrzymywanego z benzenu - najprostszego węglowodoru aromatycznego. Technologię CYCLOPOL rozwinął we współpracy z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach, a później z Zakładami Azotowymi w Puławach.
Instalacja w Z.A Tarnów S.A. pracująca w systemie CYCLOPOL-bis.
"Choć metoda jest stosowana od blisko półwiecza, jej podstawowym mankamentem jest mała wydajność. Oznacza to, że z benzenu wykorzystywanego do syntezy, otrzymuje się mało produktu końcowego - cykloheksanolu i cykloheksanonu" - zauważa badaczka.
Polscy naukowcy, wykorzystując ogólnodostępne doniesienia z Japonii, postanowili opracować alternatywną metodę syntezy cykloheksanolu. Ma być ona tańsza, mniej energochłonna, bardziej wydajna i bezpieczniejsza niż stosowana obecnie technologia CYCLOPOL. W prace zaangażował się także jako konsultant prof. Ciborowski
Nowa metoda polega na innym sposobie przekształcenia benzenu. "Podczas procesu technologicznego przeprowadzanego w reaktorach ciśnieniowych dodajemy do benzenu wodór. Wtedy z benzenu - taniego i łatwo dostępnego związku o budowie pierścieniowej, zawierającego sześć atomów węgla i sześć atomów wodoru - tworzymy nową cząsteczkę, zawierającą więcej atomów wodoru.
W wyniku reakcji, w pierścieniu węglowym zostaje jedno podwójne wiązanie - ta cząsteczka jest cykloheksenem. Po przyłączeniu do niej cząsteczki wody powstaje cykloheksanol. Należy podkreślić, że nowe rozwiązanie posiada duży walor ekologiczny, ponieważ zużywa mniej energii, a w czasie procesu nie tworzą się uciążliwe produkty uboczne" - wyjaśnia prof. Serwicka-Bahranowska.
Opracowując nowe metody syntezy związków chemicznych naukowcy muszą brać pod uwagę przyszłe koszty wdrożenia takiej produkcji. "Ogromną zaletą naszej metody jest brak konieczności wprowadzania dużych zmian w obecnych rozwiązaniach technologicznych i możliwość wykorzystania istniejących instalacji" - mówi prof. Serwicka- Bahranowska.
Wdrożeniem nowej technologii są zainteresowane dwa polskie zakłady chemiczne - Zakłady Azotowe "Puławy SA" i Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach SA. Podpisały one wspólnie z naukowcami listy intencyjne w tej sprawie.
"To cenni partnerzy przemysłowi - zauważa badaczka. - Z doświadczenia wiemy bowiem, że polski przemysł chemiczny, często borykający się z problemami ekonomicznymi, niezbyt chętnie angażuje się w projekty naukowe. Tylko najlepsze firmy zdają sobie sprawę, że własne badania naukowe to sposób na poprawę konkurencyjności na rynku".
Projekt realizowany jest od 2008 roku. Obecnie trwają prace badawcze, a w 2010 roku przewidziane jest przygotowanie do fazy wdrożeniowej.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.