Kobiety, które chorują na raka piersi w wieku 35 lat lub
wcześniej, są bardziej narażone na nawroty choroby nowotworowej
niż starsze pacjentki z guzem w identycznym stadium rozwoju -
informują naukowcy z USA.
Już wcześniejsze badania sugerowały, że rak piersi pojawiający się w młodszym wieku jest bardziej agresywny. Pacjentki, które zapadają na niego w wieku 35 lat lub wcześniej są bardziej narażone na nawroty choroby, a co za tym idzie mają mniejsze szanse na wyleczenie, niż kobiety, u których rak piersi pojawia się później. Przyczyny tego zjawiska nie są dobrze poznane.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Texas w Houston prowadzili badania w grupie 652 młodych kobiet z rakiem piersi w I lub II stadium rozwoju. 197 pań przeszło leczenie oszczędzające pierś, 237 miało mastektomię, a 234 - mastektomię ze wspomagającym naświetlaniem.
Badania potwierdziły wcześniejsze obserwacje, że młodsze kobiety z rakiem piersi częściej mają nawroty tego nowotworu.
Okazało się też, że u młodych pacjentek w II stadium raka lepsze efekty terapeutyczne uzyskiwano przy pomocy mastektomii i dodatkowej radioterapii. W przypadku młodych kobiet w I stadium choroby, leczenie oszczędzające pierś było tak samo skuteczne, jak mastektomia. Korzyści dawało natomiast dodatkowe zastosowanie u tych pacjentek chemioterapii.
"Mamy nadzieję, że nasza praca pomoże onkologom lepiej dobierać terapie dla młodszych pacjentek z rakiem piersi" - komentuje główna autorka pracy dr Beth Beadle. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.