Historia i kultura

W Brukseli o rotmistrzu Pileckim

Seminarium w Parlamencie Europejskim oraz wystawa w Stałym
Przedstawicielstwie RP przy UE przypomniały 3 marca, z inicjatywy
IPN, postać rotmistrza Pileckiego - dobrowolnego więźnia
Auschwitz, żołnierza Andersa, zabitego po II wojnie przez władze
komunistyczne.

Wydarzenia te wpisały się w prowadzoną przez Instytut Pamięci Narodowej kampanię rozpowszechniania wiedzy o bohaterach najnowszej historii Polski. Przy okazji IPN propaguje anglojęzyczną stronę poświeconą Witoldowi Pileckiemu: www.en.pilecki.ipn.gov.pl.

Podczas zorganizowanego przy współudziale eurodeputowanej PiS Ewy Tomaszewskiej seminarium w PE wykład wygłosił brytyjski historyk Michael Foot, dla którego Pilecki to "jeden z najdzielniejszych żołnierzy II wojny światowej".

To właśnie prof. Foot - podkreślił szef IPN Janusz Kurtyka - jako pierwszy zaczął propagować sylwetkę polskiego rotmistrza.

Dla Kurtyki Pilecki to "bohater walki z totalitaryzmami". Zorganizowanie imprez w Brukseli szef IPN tłumaczył polskim i międzynarodowym wymiarem postaci rotmistrza.

"Powinniśmy zabiegać, aby nasza historia stała się częścią historii europejskiej. Z punktu widzenia obecnej walki o naszą pozycję w świadomości historycznej całej Europy postać rotmistrza Pileckiego nadaje się w sposób wyjątkowy" - powiedział PAP Kurtyka podczas otwarcia wystawy "Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz", autorstwa historyka warszawskiego oddziału IPN Jacka Pawłowicza.

"Fakty jego życia przypominają polski los w XX wieku. Pilecki jest jego symbolem" - powiedział Kurtyka.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w Karelii w północnej Rosji. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Podczas kampanii wrześniowej dowodził oddziałem kawalerii. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku został dobrowolnie więźniem KL Auschwitz, by zdobyć informacje i zorganizować w obozie ruch oporu. Po ucieczce z obozu podjął działalność konspiracyjną w AK.

Podczas Powstania Warszawskiego walczył w zgrupowaniu "Chrobry II", a po kapitulacji trafił do obozów jenieckich Lamsdorf i Murnau. Po wyzwoleniu obozu wstąpił do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Andersa w 1945 roku powrócił do kraju, gdzie zorganizował sprawnie działającą siatkę, która informowała o komunizacji Polski i wpływach sowieckich. Aresztowany w maju 1947 roku pod zarzutem prowadzenia szpiegostwa na rzecz II Korpusu, po brutalnym śledztwie, w sfingowanym, pokazowym procesie został skazany na śmierć. Egzekucja odbyła się 25 maja 1948 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Miejsca jego pochówku władze komunistyczne nigdy nie ujawniły.

Podczas seminarium i otwarcia wystawy promowano album "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" Jacka Pawłowicza. W środę na Katolickim Uniwersytecie w Leuven (Lowanium) na spotkaniu ze studentami i pracownikami Uniwersytetu zostanie również zaprezentowany film poświęcony życiu i działalności Witolda Pileckiego. Jacek Pawłowicz zaprezentuje też album i stronę internetową poświęconą rotmistrzowi.

PAP - Nauka w Polsce, Michał Kot

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera