Bp Julian Wojtkowski doktorem honoris causa PAT

<strong>Emerytowany biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Julian Wojtkowski otrzymał 3 marca w Krakowie doktorat honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej</strong>. Senat uczelni uhonorował go za wszechstronny wkład w rozwój nauk teologicznych oraz za zasługi dla środowiska naukowego Warmii.

Bp Julian Wojtkowski jest cenionym mariologiem, historykiem teologii, filologiem i tłumaczem, autorem m.in. badań i prac o dziejach kultu maryjnego w Polsce w wiekach średnich i znawcą teologii kard. Stanisława Hozjusza.

W laudacji były dziekan Wydziału Teologicznego PAT ks. prof. Stefan Koperek podkreślił wszechstronność bp. Wojtkowskiego, który w swojej działalności naukowej podejmuje problemy z zakresu teologii, filozofii, historii i filologii.

"Jest człowiekiem, którego cechuje ogromna kultura, pracowitość, prostota i prostolinijność. Tę prostotę można było dostrzec i niejako doświadczyć obserwując go, jak pokornie, wmieszany w tłum wiernych, pielgrzymuje do Częstochowy. Oddany jest bez reszty, tak posłudze pasterskiej, jak i rzetelnej pracy naukowej" - mówił ks. prof. Koperek.

Doktorat honoris causa wręczyli biskupowi: Wielki Kanclerz PAT, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i rektor uczelni ks. prof. Jan Maciej Dyduch.

Bp Julian Wojtkowski urodził się w 1927 r. w Poznaniu. W 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie i magisterium teologii. Po studiach teologii dogmatycznej na KUL uzyskał w 1953 r. doktorat. Od 1952 do 2005 roku wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym, Warmińskim Instytucie Teologicznym i na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Habilitował się na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie 1968 r. Święcenia biskupie otrzymał w 1969 r.

W 1987 został profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a dziesięć lat później został profesorem zwyczajnym.

W gronie honorowych doktorów PAT są m.in. watykański sekretarz stanu kardynał Agostino Casaroli (1990 r.), metropolita Pragi kardynał Miloslav Vlk (2001 r.) i metropolita Wilna kardynał Audrys Juozas Backis (2003) oraz ambasador RP w Watykanie Hanna Suchocka (2005). WOS

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Biolożka antropocenu: w przyszłości to miasta mogą być oazą bioróżnorodności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera