Woda utleniona na żądanie

Odpowiednio spreparowany węgiel oraz stop złota z palladem w
postaci nanocząstek, pozwalają zsyntetyzować nadtlenek wodoru z
wodoru i tlenu, z wydajnością nawet 95 procent. Naukowcy odkryli
nową, bezpośrednią - wprost z tlenu i wodoru - katalityczną
metodę syntezy nadtlenku wodoru, popularnego oraz najbardziej
ekologicznego środka dezynfekującego, donosi "Science".

Badania prowadzone przez naukowców z Cardiff University (Wielka Brytania) oraz Lehigh University (USA) zaowocowały nową metodą katalitycznej syntezy nadtlenku wodoru (H2O2), popularnie zwanego wodą utlenioną (przy 3 procentowym stężeniu H2O2).

Dotąd, konieczne było stosowanie pośrednich dróg syntezy nadtlenku wodoru - popularnego środka dezynfekującego oraz najbardziej ekologicznego utleniacza. Podjęte próby katalitycznego wytworzenia nadtlenku wodoru z wodoru i tlenu, skutkowały powstawaniem H2O2 i jego natychmiastowym rozpadem do wody i tlenu.

Metoda syntezy opracowana przez amerykańsko-brytyjski zespół naukowców wykorzystuje odpowiednio zmodyfikowaną elektrodę węglową, której powierzchnia wytrawiona zostaje odpowiednim kwasem, by nanoszone na węgiel nanocząstki katalityczne osadzały się cienką warstwą.

Dzięki takiemu przygotowaniu węglowego podłoża, na które nanoszone są aktywne katalitycznie nanocząstki złota i palladu, reakcja zachodzi jedynie w kierunku syntezy nadtlenku wodoru. Nie obserwowany jest rozpad produktu syntezy (H2O2) na wodę i tlen.

Co więcej, nowo opracowana reakcja zachodzi z wydajnością 95- procentową, czyli podobną tej osiąganej przez przemysłową metodę wytwarzania nadtlenku wodoru.

Przewaga nowej, bezpośredniej metody syntezy nadtlenku wodoru nad przemysłowo stosowaną pośrednią metodą, wynika z faktu, iż nowa metoda umożliwia syntezę H2O2 również w małych ilościach, praktycznie o każdym stężeniu.

Obecnie prowadzone są prace nad adaptacją laboratoryjnie opracowanej nowej metody syntezy nadtlenku wodoru do skali zadowalającej przemysł chemiczny.

Naukowcy mają nadzieję, iż odkrytą przez nich rewelację naukową da się przekształcić w wydają i opłacalną metodę przemysłowej produkcji popularnego środka dezynfekującego. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera