Dzieci, rodziców z chorobą dwubiegunową mają podwyższone ryzyko
zachorowania tę samą chorobę we wczesnym wieku, a także na inne
zaburzenia nastroju i lękowe - ostrzegają naukowcy z USA na łamach
pisma "Archives of General Psychiatry".
Boris Birmaher z University of Pittsburgh Medical Center wraz z kolegami zbadał 388 dzieci (od 6 do 8 lat) 233 rodziców chorych na ChAD oraz 251 dzieci 143 zdrowych rodziców. Dorośli uczestnicy badania wypełniali ankietę na temat historii chorób psychicznych w rodzinie, środowiska życia i tym podobnych oraz odpowiadali na pytania dotyczące ich dzieci.
W porównaniu z potomstwem zdrowych ludzi, dzieci rodziców z ChAD miały znacząco podwyższone ryzyko zachorowania na ChAD oraz inne choroby o podłożu lękowym i zaburzenia nastroju, ryzyko rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej było najwyższe u dzieci, których obydwoje rodzice cierpieli na ChAD. W przypadku innych zaburzeń psychicznych nie zaobserwowano różnicy dla dzieci które miały jedno lub dwoje rodziców z ChAD.
Zgodnie z danymi literaturowymi większość osób z ChAD dowiaduje się o swojej chorobie przed 20 rokiem życia, a około 20 procent przed ukończeniem 13 lat. Z kolei w przypadku dzieci chorych rodziców pierwsze objawy choroby ujawniają się już przed 12 rokiem życia, co może świadczyć o dużej czujności rodziców, lub szybszym rozwoju choroby - tłumaczą autorzy pracy.
Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie ma duże znaczenie kliniczne. "Lekarze opiekujący się dorosłymi z ChAD powinni pytać o kondycję psychiczną ich dzieci i w razie potrzeby szybko rozpoznawać problemy i wdrażać odpowiednią terapię". Autorzy podkreślają też konieczność dalszych badań genetycznych czynników ryzyka ChAD, gdy będziemy je znali być może uda się zapobiegać rozwojowi tej ciężkiej choroby u potomstwa osób chorych. KDO
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.