Około 5 milionów lat temu Morze Śródziemne zostało oddzielone od
Oceanu Atlantyckiego i uległo całkowitemu wyschnięciu na ok. 170
tys. lat - informuje najnowsze wydanie czasopisma "Geology".
Geolodzy dowodzą, że pięć milionów lat temu parowanie w basenie Morza Śródziemnego było znacznie intensywniejsze niż dzisiaj. Zniknęło znacznie więcej wody niż trafiało jej do morza za pośrednictwem uchodzących rzek i z oceanu. Postępujące parowanie - połączone z wyniesieniem Gibraltaru w wyniku aktywnych procesów izostatycznych zachodzących w skorupie ziemskiej - doprowadziło do stopniowego "zamknięcia" cieśniny i oddzielenia Morza Śródziemnego od Atlantyku. Po rozdzieleniu zbiorników poziom wody w zamkniętym morzu zaczął opadać drastycznie, aż do całkowitego wyschnięcia.
Taka sytuacja utrzymywała się przez ok. 170 tys. lat. Za ponowne połączenie morza z oceanem odpowiedzialne były, podobnie jak w przypadku ich rozdzielenia, aktywne procesy geologiczne.
Stopniowe "wjeżdżanie" afrykańskiej płyty kontynentalnej pod europejską doprowadziło do utworzenia się ciężkiej warstwy skalnej pod Gibraltarem. Po pewnym czasie krawędź płyty kontynentalnej była tak ciężka, że w wyniku działania siły grawitacji dokonało się obniżenie całego regionu.
W wyniku tego procesu ponownie utworzyła się cieśnina, a Morze Śródziemne zostało połączone z Oceanem Atlantyckim.WJA
PAP - Nauka w Polsce
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.