W czerwcu wyprawa w poszukiwaniu rosyjskiego yeti

Ekspedycja mająca na celu poszukiwanie "człowieka śniegu" w
Górskiej Szorii, na południu obwodu Kemerowskiego (Syberia),
została zaplanowana na czerwiec 2009 roku - poinformował szef
wyprawy, etnograf z Uniwersytetu w Kemerowie Walerij Kimiejew.
Jednym z uczestników ekspedycji będzie kierownik katedry zoologii
tej uczelni prof. Nikołaj Skalon.

Szaman z Górskiej Szorii, Michaił Kiskorow twierdzi, że regularnie widzi "człowieka śniegu" na górze Ajgan. Zgodził się też na wzięcie udziału w wyprawie.

Miejscowi mieszkańcy mówią, że widzieli yeti także w rejonie jaskini Azasskiej, która położona jest w tajdze, w odległości 80 kilometrów od miasta Tasztagoł.

Szef administracji rejonu Tasztagolskiego Władimir Makuta poinformował, że napłynęło 14 pisemnych informacji od mieszkańców odległych górskich wsi, którzy jakoby widzieli człowieka śniegu w rejonie jaskini Azasskiej, a także niedaleko górskiej rzeki Mrassu. Makuta uważa, że wyprawa naukowa powinna potwierdzić albo zdementować prawdziwość relacji miejscowej ludności i myśliwych.

Według tych relacji człekokształtna istota ma krępą budowę ciała i przypomina niedźwiedzia brunatnego. Na śniegu wyraźnie odciskają się palce nóg. Wysokość "człowieka śniegu" wynosi od 1,5 do 2 metrów. YY

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera