Historia i kultura

Wystawa o oblężeniu Leningradu dostępna do 15 marca

Do 15 marca będzie można oglądać prezentowaną w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (MHW) wystawę zatytułowaną <strong>&quot;Dziennik blokady - oblężenie Leningradu 1941-1944&quot;.</strong>

Na ekspozycję złożyło się ponad 220 prac graficznych dokumentujących życie codzienne w oblężonym mieście.

24 lutego wystawę zwiedzali przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce, m.in. ambasadorowie Federacji Rosyjskiej, Włoch i Chile.

Pierwotnie wystawa miała być udostępniana tylko do końca lutego, jednak okres jej eksponowania przedłużono.

Prezentowane prace pochodzą z kolekcji Państwowego Muzeum Historii Sankt-Petersburga, które jest współorganizatorem ekspozycji. Jak przypomnieli organizatorzy, blokada Leningradu w latach 1941-1944 przez wojska niemieckie i fińskie była tragiczną kartą w dziejach miasta.

"W wyniku trwającego blisko 900 dni oblężenia z głodu, mrozu i od bombardowań niemieckich życie straciło około miliona osób. W styczniu i lutym 1942 roku, które zapisały się jako najcięższe miesiące w oblężonym mieście, codziennie umierało 3-4 tys. osób. Wielu z nich nikt nie chował, ponieważ służby miejskie nie nadążały z kopaniem grobów. Pojawiały się przypadki kanibalizmu. W tych trudnych latach w mieście pracowało około stu członków Związku Artystów Plastyków" - przypomniano w materiałach przekazanych prasie.

Na wystawie obejrzeć można m.in. akwarele i rysunki artystów leningradzkich - powiedziała kurator ekspozycji, Aleksandra Sołtan- Lipska. "Prace te dokumentują czas blokady. Przedstawiono na nich sceny z życia codziennego w oblężonym mieście, m.in. bombardowania, naloty, śmierć mieszkańców w ich wyniku oraz z powodu głodu i zimna" - tłumaczyła.

"Artyści ukazali niezwykle trudne warunki panujące w Leningradzie, m.in. długie kolejki po najbardziej podstawowe artykuły żywnościowe. Wiele prac jest wręcz drastycznych, wywołują silne emocje. Z jednej strony pokazano rozpacz i rezygnację mieszkańców, z drugiej - próby normalnego funkcjonowania w ciężkiej sytuacji" - powiedziała kurator.

Jak dodała, na wystawie obejrzeć można także prace liryczne, których autorzy skoncentrowali się na pejzażu miejskim, architekturze, zaułkach i podwórkach Leningradu. "Patrząc na te grafiki, prawie nie widać przejawów działań wojennych na terenie miasta" - powiedziała Sołtan-Lipska.

Jak przypomnieli organizatorzy wystawy, w czasie blokady artyści leningradzcy, nie zważając na ciężkie, nieludzkie warunki życia, organizowali wystawy swoich prac. Pierwsza została otwarta w siedzibie Związku Artystów Plastyków w 1942 r., zaprezentowano na niej 70 prac malarzy, grafików i rzeźbiarzy.

Wystawie "Dziennik blokady" towarzyszyć będą w MHW projekcje rosyjskiego filmu dokumentalnego "Blokada" w reżyserii Siergieja Łożnicy, zrealizowanego w 2005 r. na podstawie materiałów archiwalnych.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera