<p><strong>Bioróżnorodność bezkręgowców zamieszkujących jezioro Bajkał - historia, teraźniejszość i przyszłość</strong> - to temat wykładu, jaki wygłosi 24 lutego na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Wiktor Aleksiejew z Instytutu Zoologii Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu. </p>
Bajkał leży na Syberii i jest siódmym, co do wielkości, a zarazem najgłębszym jeziorem świata (1640 m), zawierającym jedną piątą wszystkich słodkich wód kuli ziemskiej. Na skutek trwającej od epoki trzeciorzędu izolacji w Bajkale wykształcił się unikatowy, bogaty w gatunki endemiczne kompleks fauny słodkowodnej, którego badanie tak fascynuje naukowców. Prof. Aleksiejew w swoich pracach zajmuje się przede wszystkim bezkręgowcami, a szczególnym obiektem jego zainteresowań są małe, wchodzące w skład planktonu widłonogi (copepoda), uznawane za swoisty filtr biologiczny jeziora.
O niepowtarzalności świata zwierzęcego Bajkału dowiedziano się stosunkowo niedawno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a autorami pierwszych odkryć świadczących o bogactwie tamtejszej flory i fauny byli Polacy – Benedykt Dybowski i Wiktor Godlewski. Na informacje o ich badaniach w latach 1869-1870 można natrafić m.in. w przybajkalskim muzeum przyrodniczym.
***
Wykład rozpocznie się o godzinie 13.15 w sali 103B.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.