
<strong>Reumatoidalne zapalenie stawów może skracać życie nawet o 5-8 lat. Schorzenie dotyka 1-2 proc. całej populacji, najczęściej ludzi młodych</strong>. Jak podkreślił w rozmowie z PAP kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Eugeniusz Kucharz, choroba ta grozi trwałą niepełnosprawnością, a ponad 80 proc. nieleczonych ludzi w krótkim czasie traci zdolność do pracy.
O reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz innych chorobach będących przedmiotem badań internistów będą debatować w sobotę uczestnicy międzynarodowej konferencji Colloqium Rheumatologorum Silesiae w Katowicach. Mowa będzie również m.in. o postępach w leczeniu łuszczycy, zagadnieniach hematologicznych w praktyce klinicznej reumatologa, leczeniu bólu, a także przenoszonej przez kleszcze neuroboreliozie.
Jedna z prelegentek to wybitna amerykańska internistka prof. Donna Sweet, specjalizująca się w problematyce HIV i AIDS. Jak podkreśliła, 25-30 proc. ludzi zakażonych HIV ma bóle mięśni i stawów, zapalenie naczyń, powiększenie węzłów chłonnych. Zakażenie HIV pogarsza też znacznie stan chorych na łuszczycę, a więc pogorszenie w tej chorobie powinno być sygnałem do zrobienia testu na HIV.
"W Polsce HIV nie jest powszechny, ale nie jest też rzadkością. Wiele osób nie wie, że jest zakażonych i przekazuje zakażenie innym. Tymczasem można ograniczyć nowe zakażenia o 30 proc., jeśli prowadzi się więcej badań - powiedziała PAP prof. Sweet.
Jej zdaniem niezwykle potrzebne jest wykonywanie testów na HIV. Szczególnie ważne są badania u kobiet w ciąży, pozwalają bowiem zapobiec zakażeniu dziecka. Jeśli kobieta wie, że jest zakażona, i przechodzi terapię, dziecko rodzi się zdrowe.
Prof. Sweet podkreśliła też, że w Polsce dostępne jest leczenie HIV/AIDS na takim poziomie jak w Stanach Zjednoczonych. "Obecnie 25-letni chory, który jest pod opieką lekarza, bierze leki, może żyć nawet przez 40 lat, prowadząc normalne życie" - podkreśliła.
Głównym organizatorem konferencji jest Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. "To spotkanie interdyscyplinarne. Współczesny postęp medycyny wymaga rozwoju bardzo wąskich specjalności, ale zawsze przedmiotem zainteresowania lekarzy jest cały pacjent. W reumatologii jest wiele zagadnień na pograniczu z neurologią, pulmonologią, hematologią, medycyną wewnętrzną" - powiedział prof. Kucharz. LUN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.