Historia i kultura

"Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji"

<strong>W serii &quot;Rodowody cywilizacji&quot; Państwowy Instytut Wydawniczy wydał właśnie książkę &quot;Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji&quot; brytyjskiego archeologa i egiptologa Barry&#39;ego J. Kempa.</strong> &quot;Chociaż nie zachowały się oryginalne dokumenty pisane dotyczące budowy piramid w Gizie, dzięki archeologii możemy mieć wgląd w złożoność operacji, którą biurokracja musiała jakoś kontrolować. W tym celu musimy, że tak powiem, stanąć tyłem i nie dać się przytłoczyć piramidom. Musimy spróbować zobaczyć je w kontekście ich otoczenia, całego płaskowyżu Giza, jako wynik ogromnej operacji organizacyjnej, w trakcie której jednocześnie trzeba było prowadzić kilka splatających się linii zarządzania, licząc się z tym, że błąd na jednej z nich spowoduje przerwy na innych i opóźni cały gigantyczny projekt. Aby się to udało, potrzebne było całościowe zarządzanie, którego zakres możemy odtworzyć, wykorzystując różnorodne obserwacje archeologiczne&quot; - pisze Barry J. Kemp.

Jego książka należy do kanonu lektur kształtujących wiedzę o starożytnym Egipcie. Autor, jeden najlepszych znawców dziedziny, prezentuje oryginalne spojrzenie na historię i kulturę egipską, w szczególności na powstanie wielokulturowego państwa, jego ideologię, gospodarkę oraz aparat biurokratyczny, a także mentalność starożytnych Egipcjan i ich relacje z sąsiadami.

Barry J. Kemp korzysta z najnowszych badań archeologicznych i aktualnej wiedzy historycznej. Sam uważa się bardziej za archeologa, niż badacza jakiegokolwiek innego rodzaju. Podkreśla, że zależało mu, by źródła archeologiczne przemówiły nieco mocniejszym głosem niż w większości książek o starożytnym Egipcie.

Autor pokazuje, na czym polegała wyjątkowa trwałość oraz specyfika państwa egipskiego. Wyjaśnia również, dlaczego nastąpił zmierzch i ostateczny upadek Egiptu. Poprzez liczne porównania dowodzi istnienia interesujących podobieństw między światem starożytnego Egiptu a czasami współczesnymi.

"Zorientowałem się, że wciąż powracam do pytania samego siebie: czy studiujemy starożytny Egipt, czy też rzeczywistym przedmiotem naszych studiów jest nasze dzisiejsze społeczeństwo. (...) Obfite źródła pisane ze starożytnego Egiptu potwierdzają wniosek, że wszyscy, zarówno teraz, jak i w przeszłości, mamy taką samą świadomość oraz warstwę podświadomego zachowania" - pisze Barry J. Kemp w swojej książce.

Kemp to brytyjski archeolog i egiptolog, profesor uniwersytetu w Cambridge, członek Akademii Brytyjskiej, kierownik badań archeologicznych w el-Amarnie prowadzonych przez Egypt Exploration Society. ESZ

PAP - Nauka w Polsce

agt

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera