Skrzydło motyla inspiracją dla baterii słonecznych

Rozpraszające światło struktury na skrzydłach motyli mogą być
inspiracją dla wytwarzania tanich i bardziej wydajnych baterii
słonecznych - informuje "New Scientist".

Opracowane stosunkowo niedawno ogniwa słoneczne oparte na warstwie barwnika pokrywającej podłoże z dwutlenku tytanu mogą być wydajniejsze, jeśli im nadać strukturę motylich skrzydeł - wynika z badań przeprowadzonych przez Di Zhanga z uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju.

Chińscy naukowcy wykorzystali odcisk skrzydła motyla Papilio paris, które metalicznie połyskuje dzięki subtelnej strukturze powierzchni. Gdy warstwa dwutlenku tytanu przybrała taką samą strukturę, okazało się, że wydajność uzyskanego ogniwa jest o 10 procent wyższa w porównaniu z typowym. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera