Historia i kultura

Klejnoty średniowiecza w krakowskim Muzeum Archeologicznym

<strong>Jeszcze do końca lutego w <a href="http://www.ma.krakow.pl/">krakowskim Muzeum Archeologicznym </a>można zobaczyć wystawę biżuterii średniowiecznej &quot;Skarby wieków średnich&quot;.</strong> W salach muzeum wystawiono ponad tysiąc pierścionków, bransolet, koli, zausznic wykonanych ze złota, srebra, brązu, miedzi i szkła, pochodzące ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jak informują organizatorzy, wystawa powstała dwa lata temu. Od tej pory odwiedza muzea Polsce i za granicą, niezmiennie ciesząc się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

Wystawa przywodzi na myśl ekskluzywny sklep z biżuterią. Eksponaty podzielono na różne kategorie ze względu na rodzaj i sposób ich użytkowania. Wyjątkowym typem średniowiecznej biżuterii są misternie wykonane kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały na nakryciach głowy. Podziwiać można różnego kształtu zawieszki - od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i wieszane na szyi miniaturowe toporki.


\" Srebrne zausznice z owalnym paciorem, zdobionym stożkami z granulek Fot.: Agnieszka Susuł.


Prezentowana biżuteria pochodzi z kilku krajów Europy Środkowej i Wschodniej, m.in. Polski, Białorusi czy Ukrainy. Zabytki pozyskano z cmentarzysk, grodzisk i skarbów.

Osobne miejsce na wystawie zajmują doskonale zachowane ozdoby pochodzące za skarbu odkrytego w miejscowości Borucin. Tworzyły go masywny łańcuch o zakończeniach uformowanych w stylizowane zwierzęce główki oraz bogato dekorowana kaptorga - rodzaj wieszanego na szyi pojemnika składającego się z pudełka i wieczka.


\" Kolia złożona z paciorków i zawieszek, datowana na XII-XIII wiek. Z cmentarzyska kurhanowego z okolic Łucka na Ukrainie Fot.: Agnieszka Susuł.

Przy gablotach znajdują się opisy w języku polskim i angielskim. Zawierają one wszechstronne informacje o pochodzeniu, sposobie użytkowania, wykonywania poszczególnych rodzajów ozdób.

Kuratorem wystawy ze strony Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie jest Magdalena Ruszkowska, a ze strony Muzeum Archeologicznego w Krakowie - Anna Tyniec.


\" Zausznice. Fot.: Agnieszka Susuł

Ekspozycja "Skarby wieków średnich" otrzymała pierwszą nagrodę w II edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba" za najciekawszą wystawę zorganizowaną w 2007 roku przez placówkę muzealną.

\" Uroczystość wręczenia lauru "Mazowieckie Zdarzenie Muzealne - Wierzba". Od lewej: wicedyrektor PMA - Urszula Perlikowska-Puszkarska, komisarz wystawy Magda Ruszkowska, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Fot.: Iza Wichrowska.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera