<strong>Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka nagrodziła zwycięzców konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" organizowanego przez Forum Akademickie.</strong> "Laureatami konkursu mogą zostać młodzi naukowcy, którzy potrafią o swoich badaniach pisać pięknie, mądrze i - co najważniejsze - zrozumiale" - mówiła prof. Kudrycka.
Drugie miejsce w konkursie zajęła mgr Marta Grabiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie, autorka pracy pt. "Neurogeneza - do czego służą nowe neurony w mózgu dorosłych zwierząt", poświęconej badaniom rozwoju mózgu torbaczy.
Trzecia nagroda przypadła mgr Joannie Brzeskiej z Katedry Chemii i Towaroznawstwa Przemysłowego Akademii Morskiej w Gdyni za artykuł "Synteza nowych poliuretanów do celów medycznych", poświęcony poszukiwaniu tworzyw sztucznych, które nadają się na implanty.
Poza tym, jury wyróżniło: mgr Sławomira Boncela z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach za artykuł "Czarna sukienka", popularyzujący badania włókien z nanorurek węglowych; dra Norberta Dudę z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku za artykuł "Komu podrzucić własne dziecko? Dylematy ptasiej mamy", poświęcony pasożytnictwu lęgowemu mewy śmieszki; mgr Przemysława Krakowiaka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej, za publikację "Jak nie męczyć mikrobiologa", na temat obecność bakterii w toaletach publicznych oraz mgr Agatę Pacek z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie za artykuł "Tłusty sposób na owada, o kwiatach storczyka, z których pszczoły zbierają... tłuszcz".
Honorowy patronat nad konkursem objęła minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się podczas posiedzenia Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. EKR
PAP - Nauka w Polsce
agt
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.