
<strong>Nie będzie kolokwium, wykładu habilitacyjnego ani obowiązku przedstawiania rozprawy habilitacyjnej; sam stopień doktora habilitowanego jednak zostanie - poinformowała <a href="http://www.nauka.gov.pl/mn/index.jsp?place=Menu01&news_cat_id=-1&layout=0">minister nauki</a> Barbara Kudrycka</strong>. Kudrycka przedstawiła na konferencji prasowej w Warszawie założenia do nowelizacji dwóch ustaw - ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz ustawy prawo o szkolnictwie wyższym.
Dlatego, kiedy nowe przepisy zostaną uchwalone, osoba ubiegająca się o habilitację nie będzie już musiała pisać pracy i jej bronić. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułu Naukowego (CKSTN) oceniać będzie jej dorobek, w tym zwłaszcza opublikowane wyniki badań, w których brała udział. Punkty będą przyznawane też np. za uzyskane patenty, znajomość języków obcych, a dla nauk humanistycznych prace na rzecz społeczeństwa - np. ekspertyzy wykonane na zlecenie instytucji publicznych.
"Najważniejsza jest aktywność naukowa. Wszystkie inne dokonania będą miały mniejszą wagę" - podkreśliła minister.
Jak dodała, szczegółowa "wycena" poszczególnych osiągnięć oraz publikacji (w zależności do tego w jakiej rangi czasopismach się ukazały czy od tego jak licznie były cytowane) będzie opracowana wkrótce i znajdzie się w rozporządzeniu wydanym po uchwaleniu ustawy. Habilitację łatwiej będzie też otrzymać naukowcom zagranicznym.
"Staramy się doprowadzić do większego otwarcia Polski na naukowców z zagranicy, również Polaków z zagranicy, przewidując pewną, jeszcze bardziej przyspieszoną procedurę uzyskiwania przez nich stopnia doktora habilitowanego na podstawie ich dorobku naukowego, który zdobyli za granicą" - powiedziała minister.
Z tej uproszczonej, trwającej maksymalnie miesiąc, procedury będą mogli skorzystać na wniosek rektora uczelni obcokrajowcy oraz obywatele polscy, którzy uzyskali stopień doktora za granicą i mieli status samodzielnego pracownika naukowego za granicą przez co najmniej pięć lat.
Ponadto, rektor będzie mógł osobę spełniającą te warunki zatrudnić na stanowisku profesora nadzwyczajnego bez konsultacji z CKSTN.
MNiSW liczy też na to, że nowe przepisy będą służyły rzetelności procesu nadawania stopni naukowych, czyli habilitacji i doktoratów. W procesie przyznawania habilitacji większą rolę mają odgrywać powołani przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułu Naukowego (CKSTN) eksperci, a mniejszą niż dotychczas, rada macierzystego wydziału kandydata.
"Ważne jest też, aby CKSTN pracowała w sposób przejrzysty bez jakichkolwiek konfliktów interesów a także, aby skład komisji był kadencyjny i zmieniał się po połowie odbytej kadencji" - powiedziała Kudrycka.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.