14 lutego - Dzień Chorych na Padaczkę

<strong>14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Chorych na Padaczkę. Z tej okazji w sobotę w różnych miejscach Warszawy chorzy na epilepsję, ich krewni i przyjaciele będą rozdawać &quot;walentynki&quot; z informacjami o padaczce.</strong> Akcję pod hasłem &quot;Zauważ mnie&quot; organizują stowarzyszenia pacjentów - m.in.: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę (oddział w Sławnie oraz w Lublinie), Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół &quot;Spokojna Głowa&quot;, Fundacja Oli Leśniewskiej oraz portal Tacyjakja.pl.

"Chcemy, by społeczeństwo zauważyło nas - chorych na padaczkę. Poprzez tę akcję chcemy pobudzić do refleksji, że życie to nie tylko piękne, radosne chwile, ale też trudne momenty, w których wyrozumiałość i zwyczajne wsparcie jest niezwykle potrzebne" - powiedziała Jadwiga Grochowalska, prezes oddziału Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Sławnie.

Rozdawane w ramach akcji "walentynki" mają edukować na temat tego, jak zachować się w przypadku napadu padaczkowego u chorego. "Wiele osób niestety nie zna objawów epilepsji i nie wie co robić w takiej sytuacji" - wyjaśnia Grochowalska. Z powodu niekontrolowanych napadów padaczki oraz braku zrozumienia ze strony otoczenia, wielu chorych jest zmuszonych zrezygnować z nauki, pracy, rodziny.

Tymczasem dzięki odpowiedniej terapii oraz akceptacji społeczeństwa chorzy na padaczkę mogą normalnie żyć i odnosić sukcesy w wielu dziedzinach. Przykładami osób, którym się to udało, są m.in.: Ludwig van Beethoven, Napoleon Bonaparte, Elton John.

Padaczka jest przewlekłą chorobą neurologiczną spowodowaną zaburzeniami w czynności mózgu. Nadmierne wyładowania komórek nerwowych prowadzą do wystąpienia napadów, które mają postać drgawek bądź krótkotrwałych zaburzeń świadomości.

Uważa się ją za najczęstszą chorobą neurologiczną wieku dziecięcego. W 70 proc. przypadków pierwszy atak padaczki pojawia się przed 14. rokiem życia, a nierzadko ujawnia się już w pierwszym roku. W Polsce na padaczkę cierpi 400 tys. osób.

Wśród przyczyn schorzenia naukowcy wymieniają wady mózgu i czynniki genetyczne, ale często jego podłoże nie jest znane.

Jak można będzie przeczytać na "walentynkach" przygotowanych na akcję, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczki u drugiej osoby, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój, starać się asekurować chorego i pozostać z nim do odzyskania pełnej świadomości. Dobrze jest przenieść go w bezpieczne miejsce i ułożyć na boku z twarzą skierowaną lekko ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny; usunąć z ust ciała obce (jak sztuczna szczęka); zdjąć okulary; podłożyć coś miękkiego pod głowę.

Chorym nie wolno wkładać niczego miedzy zęby; krępować im ruchów; cucić uderzając po twarzy czy polewając wodą.

Sobotnia akcja odbędzie się we wczesnych godzinach popołudniowych (między godz. 13 a 15) w różnych punktach stolicy, m.in. na Placu Zawiszy, Pl. Bankowym, Rondzie ONZ, Rondzie de Gaulle\\'a, przy stacji metra Centrum.

"Mamy nadzieję, że w Dniu Świętego Walentego ludzie nie utoną w masie serduszek iáromantycznych wierszyków, a z sercem włączą się w obchody Dnia Chorych na Padaczkę" - podkreślił Michał Leśniewski, ojciec Oli chorej na padaczkę. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: nawet 1,5 mln osób w Polsce nie wie, że ma astmę i nie leczy się, tracąc szansę życie w komforcie

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera